PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pracownicy i technologia diametralnie zmienią miejsca pracy sektora finansowego

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 lis 2014 08:37

Pracownicy i technologia diametralnie zmienią miejsca pracy sektora finansowego

Banki myślące o przyszłości powinny dokonać fundamentalnych zmian w portfolio nieruchomości, by przygotować się do wyzwań związanych z zatrzymaniem najlepszych pracowników oraz wynikających z rozwiązań technologicznych, lokalizacji, ograniczeń wydatków i rosnącej liczby regulacji - wynika z przygotowanego przez firmę DTZ raportu pt. The Future of the Financial Workplace.

REKLAMA

Instytucje finansowe powinny inwestować w rozwój środowiska pracy, by lepiej sprostać oczekiwaniom klientów i nowego pokolenia pracowników, dla których ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy jest dostęp do nowoczesnych technologii i innowacyjność miejsca pracy. Dlatego odpowiednie zaprojektowanie oddziału zagospodarowanie powierzchni biurowych będzie w przyszłości istotne nie tylko do zatrudnienia najlepszych pracowników, ale również zainteresowania klientów ofertą banku, powiedział Alan Colquhoun, dyrektor zarządzający DTZ.

Zgodnie z raportem na przestrzeni minionych dziesięciu lat średnia powierzchnia biurowa w instytucjach finansowych przypadająca na jednego pracownika zmniejszyła się w ujęciu globalnym o 25 proc. z 16,6 m2 do 12 mkw. Ten trend nie ominął również Polski. Zebrane dane wskazują, że w 2004 r. banki zajmowały średnio 13,3 proc. całkowitej dostępnej powierzchni biurowej w Warszawie. Chociaż cztery lata później wskaźnik ten wyniósł 26,3 proc., to już w 2013 r. obniżył się do poziomu 14,2proc. Spadek zajmowanej powierzchni był spowodowany w dużej mierze redukcją zatrudnienia w konsekwencji kryzysu finansowego oraz potrzebą racjonalizacji portfela nieruchomości wynikającą z gwałtownego wzrostu stanu osobowego i fuzji przeprowadzanych do 2008 r.

Globalny kryzys zachęcił większość przedsiębiorstw do racjonalizacji wydatków i poszukiwania nowych, efektywniejszych kosztowo sposobów dotarcia do klienta. Pomimo coraz lepszych prognoz dla globalnej i polskiej gospodarki widzimy nowe czynniki, motywujące do wprowadzania zmian w sektorze bankowym w zakresie zarządzania powierzchniami biurowymi oraz pracownikami, dodał Colquhoun.

Globalny kryzys finansowy był pobudką wzywającą do działania sektor bankowy, który w dużej mierze ignorował kwestie środowiska pracy i nieruchomości ze względu na przekonanie o generowaniu wysokich dochodów, przekładających się na pensje i bonusy. Wzrost kosztów i liczby regulacji szedł w parze z redukcją marż, co skutkowało cięciami wydatków i zatrudnienia, jak również nowym podejściem do portfolio nieruchomości i miejsc pracy.

Fundamentalne zmiany wywołane przez globalny kryzys finansowy mają daleko idący wpływ na sektor bankowy. Zbiegło się to w czasie ze zmianami w popycie konsumenckim oraz gwałtowną i postępującą ewolucją technologiczną. Oznacza to, że portfolio nieruchomości i miejsca pracy muszą zostać odpowiednio dostosowane, powiedział James Maddock, szef działu Global Occupier Services DTZ w regionie EMEA.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA