PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pracownicy i technologia diametralnie zmienią miejsca pracy sektora finansowego

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 lis 2014 08:37

Pracownicy i technologia diametralnie zmienią miejsca pracy sektora finansowego

Banki myślące o przyszłości powinny dokonać fundamentalnych zmian w portfolio nieruchomości, by przygotować się do wyzwań związanych z zatrzymaniem najlepszych pracowników oraz wynikających z rozwiązań technologicznych, lokalizacji, ograniczeń wydatków i rosnącej liczby regulacji - wynika z przygotowanego przez firmę DTZ raportu pt. The Future of the Financial Workplace.

REKLAMA

Instytucje finansowe powinny inwestować w rozwój środowiska pracy, by lepiej sprostać oczekiwaniom klientów i nowego pokolenia pracowników, dla których ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy jest dostęp do nowoczesnych technologii i innowacyjność miejsca pracy. Dlatego odpowiednie zaprojektowanie oddziału zagospodarowanie powierzchni biurowych będzie w przyszłości istotne nie tylko do zatrudnienia najlepszych pracowników, ale również zainteresowania klientów ofertą banku, powiedział Alan Colquhoun, dyrektor zarządzający DTZ.

Zgodnie z raportem na przestrzeni minionych dziesięciu lat średnia powierzchnia biurowa w instytucjach finansowych przypadająca na jednego pracownika zmniejszyła się w ujęciu globalnym o 25 proc. z 16,6 m2 do 12 mkw. Ten trend nie ominął również Polski. Zebrane dane wskazują, że w 2004 r. banki zajmowały średnio 13,3 proc. całkowitej dostępnej powierzchni biurowej w Warszawie. Chociaż cztery lata później wskaźnik ten wyniósł 26,3 proc., to już w 2013 r. obniżył się do poziomu 14,2proc. Spadek zajmowanej powierzchni był spowodowany w dużej mierze redukcją zatrudnienia w konsekwencji kryzysu finansowego oraz potrzebą racjonalizacji portfela nieruchomości wynikającą z gwałtownego wzrostu stanu osobowego i fuzji przeprowadzanych do 2008 r.

Globalny kryzys zachęcił większość przedsiębiorstw do racjonalizacji wydatków i poszukiwania nowych, efektywniejszych kosztowo sposobów dotarcia do klienta. Pomimo coraz lepszych prognoz dla globalnej i polskiej gospodarki widzimy nowe czynniki, motywujące do wprowadzania zmian w sektorze bankowym w zakresie zarządzania powierzchniami biurowymi oraz pracownikami, dodał Colquhoun.

Globalny kryzys finansowy był pobudką wzywającą do działania sektor bankowy, który w dużej mierze ignorował kwestie środowiska pracy i nieruchomości ze względu na przekonanie o generowaniu wysokich dochodów, przekładających się na pensje i bonusy. Wzrost kosztów i liczby regulacji szedł w parze z redukcją marż, co skutkowało cięciami wydatków i zatrudnienia, jak również nowym podejściem do portfolio nieruchomości i miejsc pracy.

Fundamentalne zmiany wywołane przez globalny kryzys finansowy mają daleko idący wpływ na sektor bankowy. Zbiegło się to w czasie ze zmianami w popycie konsumenckim oraz gwałtowną i postępującą ewolucją technologiczną. Oznacza to, że portfolio nieruchomości i miejsca pracy muszą zostać odpowiednio dostosowane, powiedział James Maddock, szef działu Global Occupier Services DTZ w regionie EMEA.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA