PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Praga walczy ze stereotypami

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 maj 2015 09:54

Praga walczy ze stereotypami Port Praski, fot. materiały inwestora

Kojarzona z Bazarem Różyckiego, szemranym towarzystwem z ul. Ząbkowskiej czy rozpadającymi się kamienicami wzdłuż ul. Towarowej - przez wiele lat warszawska Praga była omijana przez „wielki biznes” szerokim łukiem. II linia metra, inwestycje Soho Factory, Koneser czy Bohema oraz wejście Google'a przełamują ten stereotyp i zmieniają postrzeganie dzielnicy.

REKLAMA

Rynek biurowy na warszawskiej Pradze praktycznie nie istnieje. Na prawym brzegu Wisły dostępne jest zaledwie 180 tys. mkw. przestrzeni dla biznesu, z czego na Pradze Północ - 80 tys. mkw. Wobec blisko 4,5 mln mkw. biur w całej stolicy, to niewiele. Eksperci są jednak zgodni, że Praga zyskuje na atrakcyjności inwestycyjnej.

- Psychologiczną barierą dla biznesu jest Wisła. Konieczność jej przekraczania sprawiła, że do tej pory niewiele firm postrzegało dzielnicę jako interesujące miejsce do lokowania biur. Dziś sytuacja ulega zmianie, a olbrzymi wpływ ma na to m.in. II linii metra – mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

O konieczności wielkiej rewitalizacji Pragi mówi się od dawna, a pierwsze prace w tym kierunku zostały już zakończone. Modernizacja ulicy Ząbkowskiej, remonty kamienic czy inwestycje infrastrukturalne - to tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu. Obecnie Urząd m.st. Warszawy pracuje nad przygotowaniem Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, który zakłada przeznaczenie na wielką odbudowę ponad miliarda złotych do 2022 roku.

Jest też drugi element układanki – inwestycje w kulturę. Powstało już Muzeum Warszawskiej Pragi, przebudowano Teatr Powszechny. Dużym impulsem do rozwoju biznesu w tej części miasta było także otwarcie Stadionu Narodowego.

W tym miejscu otwiera się szerokie pole do popisu dla przedstawicieli biznesu i miasta. Pierwsze kroki zostały już zrobione. Na tegorocznych targach MIPIM w Cannes na warszawskim stoisku oprócz prezentacji czterech nieruchomości inwestycyjnych znajdujących się po prawej stronie Wisły, ze swoimi projektami pojawili się także przedstawiciele firm OKAM oraz BBI Development. Wsparcie promocyjne to nie wszystko. - Jeśli chcemy, by Praga wyglądała dobrze i reprezentacyjnie, potrzebna jest ścisła współpraca na linii deweloper – miasto. Jest to najbardziej istotne przy skomplikowanych projektach inwestycyjnych – dodaje Mateusz Polkowski.

Wciąż brakuje jednak nowych inwestycji biurowych na dużą skalę. Czy to się zmieni?

Duch miejsca

Inwestorzy takich projektów jak Soho Factory, Koneser i Bohema uwierzyli w Pragę. Wspólnym elementem ich przedsięwzięć jest postindustrialny klimat. Zdaniem Michała Leszczyńskiego z Grupy 5 Architekci to dobry kierunek rozwoju dzielnicy, a szczególny potencjał do realizacji takich inwestycji ma obszar Starej Pragi. - Kamienice i budynki poprzemysłowe wymagają modernizacji i odbudowy – tłumaczy Michał Leszczyński.

  • damian 2015-06-11 16:05:48
    Praga ma szansę stać się modną postindustrialną dzielnicą, takie jakie mamy w Nowym Jorku, w Londynie czy najbardziej podobną jak w Dublinie, gdzie na niewielkiej powierzchni postindustrialnych doków dziś jest Google, Facebook, Twitter i wiele innych. Myślę, że jeśli dobrze wyda się pieniądze na rewitalizację to jest szansa, że właśnie tak będzie. Trzeba do tych firm wyjśc z taką ofertą jak Koneser właśnie. Nowoczesne biura ale w zabytkowym zrewitalizowanym budynku, świetna lokalizacja, to wszystko jest decydujące.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA