PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt przestrzeni biurowej musi uwzględniać plany rozwoju firmy

  • Autor: propertydesign.pl
  • 29 wrz 2014 11:57

Projekt przestrzeni biurowej musi uwzględniać plany rozwoju firmy

Marcin Kościuch z Ultra Architects uważa, że przestrzeń biurowa przyszłości musi być pomyślana w taki sposób, by mogła się zmieniać wraz z rozwojem firmy, dostosowując się do nowych potrzeb i wymagań. Według takiego założenia powstało biuro dla Grupy Allegro. - Na przykład organizujące wnętrze szafy ze sklejki zostały zaprojektowane tak, że wystarczy wypiąć maskownice znajdujące się wewnątrz nich oraz w suficie, by wstawić ścianę dzielącą przestrzeń na dwa mniejsze pomieszczenia. Już teraz widać, że idea ta się sprawdza: biura początkowo przeznaczone były dla ok. 850 osób, w tej chwili zaś służą ponad tysiąc trzystu pracownikom - podkreśla.

REKLAMA

Architekci z warszawskiej pracowni Pik Studio również przywiązują wagę do funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni. Są autorami biura dla firmy Ars Thanea i ATGames. Podobne oczekiwania względem projektu miał sam inwestor. - Najważniejsze założenie, jakie przyjęliśmy względem biura to funkcjonalny design. Łatwo jest zaprojektować biuro, które wygląda świetnie i jest unikatowe, ale połączyć to z użytkowością to już trudna sztuka. PiKowi się to udało - zaznacza Bartłomiej Rozbicki, prezes Ars Thanea i ATGames.

Piotr Stanowicz, menadżer wydziału ds. zarządzania nieruchomości w ING Banku Śląskim, wspomina, że w projekcie nowego biura dla firmy również duży nacisk postawiano na funkcjonalność. Siedziba zlokalizowana jest w ING Tower, głównym budynku prestiżowego biurowca przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Wnętrze dla ING zaprojektowała uznana pracowania Medusa Group. Pracownicy korzystają z nowej przestrzeni biurowej już od kilku miesięcy.

- Przestrzeń biurowa została dopasowana do potrzeb poszczególnych grup pracowników i zaprojektowana tak, aby w każdej chwili mogli oni swobodnie skorzystać z pomieszczeń, które najbardziej odpowiadają charakterowi wykonywanej przez nich w danym czasie pracy: m.in. strefy do spotkań i nieformalnych rozmów na otwartych powierzchniach oraz zamknięte sale spotkań - wspomina Piotr Stanowicz.

W biurze ING Tower wdrożono elastyczny model pracy w niektórych obszarach i jednostkach. W takim modelu pracownik nie ma swojego stałego stanowiska pracy, ale korzysta z dowolnego obszaru biura i funkcji, które najbardziej mu odpowiadają i sprzyjają charakterowi pracy wykonywanej w danym momencie. Mogą to być sale spotkań, strefa pracy kreatywnej, standardowe miejsce przy biurku czy też wyspy z kanapami przypominające domową atmosferę. - Dzięki takiemu modelowi zmniejszyła się realnie powierzchnia w odniesieniu do tradycyjnego biura, a zaoszczędzona przestrzeń mogła zostać częściowo przeznaczona na nowe ciekawe i funkcjonale strefy pracy czy wypoczynku - nadmienia Piotr Stanowicz.

Elastyczność i funkcjonalność idą w parze. Do tego dochodzi innowacyjność. Jak przekonuje dr inż. arch. Krzysztof Zalewski z pracowni Zalewski Architecture Groupe, innowacje w biurze przyszłości mogą polegać na wdrażaniu niekonwencjonalnych i niestosowanych dotąd w budownictwie materiałów. Może to również dotyczyć poszukiwania i zastępowania rozwiązań tymi, które są nieskomplikowane, niskotechnologiczne - przeznaczone pierwotnie do odmiennych celów.

I tak w obiekcie biurowym FIS-SST w Gliwicach zaprojektowanym przez pracownię Zalewski Architecture Groupe zamiast stosowania w elewacjach żaluzji systemowych zastosowano rozwiązanie z desek tarasowych. - W wielu wypadkach rozwiązania niskotechnologiczne pozwalają również na zwiększenie efektywności energetycznej obiektów - dodaje Krzysztof Zalewski. W przypadku obiektu FIS-SST zastosowanie stałych żaluzji poziomych chroni wnętrze przed przegrzaniem, obniżając koszty chłodzenia obiektu. Jest innowacyjnie i zarazem ekologicznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA