PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projektują przestrzeń, w której ludzie chcą przebywać

  • Autor: Anna Liszka
  • 19 wrz 2014 12:55

Projektują przestrzeń, w której ludzie chcą przebywać

Zależy nam na tworzeniu takiej przestrzeni, w której ludzie będą chcieli przebywać i będą ją lubić. Stawiamy się w roli człowieka, który będzie w niej funkcjonował - mówi architekt Malwina Łazęcka. O projektowaniu przestrzeni publicznej rozmawiamy z Malwiną Łazęcką i Rafałem Malińskim, architektami z warszawskiego Studium pracownia architektury.

REKLAMA

Mosty, audytoria, porty, baseny i serwerownie zakres projektów jest imponujący - jak to jest tworzyć tak odmienne i bardzo specjalistyczne projekty?

Rafał Maliński: Wynika to z tego, że do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Nie zagłębiliśmy się w specyficzną branżę, jak architekci którzy realizują projekty tylko mieszkaniowe, biurowe albo specjalizują się w centrach handlowych. Zawsze realizujemy indywidualne projekty i pomysły, dlatego też zajmujemy się tematami, gdzie ciężko jest przedstawić gotowe rozwiązania. To jest efekt naszej filozofii.

Zauważyłam jednak, że w portfolio pracowni znajduje się wiele projektów dotyczących przestrzeni publicznej?

Malwina Łazęcka: Jesteśmy młodą pracownią, zlecenia od prywatnych inwestorów pojawiają się sporadycznie. Dużo projektów pozyskujemy z konkursów i przetargów na obiekty użyteczności publicznej, to jest rynek otwarty, dostępny dla młodych projektantów.

Czyli to nie jest tak, że specjalnie lubią się Państwo zajmować przestrzenią publiczną, wynika to bardziej z narzuconych warunków?

MŁ: Oczywiście lubimy zajmować się przestrzenią publiczną. Tak naprawdę angażujemy się w każdy nowy temat. Praca architekta ma to do siebie, że pozwala zbliżyć się do konkretnego problemu, przyjrzeć się mu uważnie, polubić. Podczas szukania rozwiązań zaczynamy identyfikować się z tematem, kontekstem, czy daną potrzebą. Tak jak pani zauważyła, zajmujemy się odmiennymi dziedzinami, wspominany basen, most, serwerownia, plac to inne działy projektowania. Dla nas niezwykle ciekawe jest to co niesie ze sobą konkretne zadanie, to nakręca nas do pracy.

Wspomniał Pan, że są pracownie architektoniczne mające wąskie specjalizacje, ale zdarza się również o wiele szerszy zakres tematyczny. Coraz częściej pracownie projektują zarówno osiedla mieszkaniowe, obiekty komercyjne, jak i indywidualne projekty wnętrz, dochodząc nawet do projektów mebli. Co daje architektom taki duży rozrzut tematyczny?

RM: Jeśli się projektuje od skali miasta do skali mebla ma się szerszy pogląd na projektowanie. Każde przedsięwzięcie zaczyna się od projektu w skali miasta, a kończy się na przysłowiowych śrubkach. Trzeba poznać ten proces od początku do samego końca, aby w całości nad tym panować.

Czytaj więcej na: Propertydesign.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA