PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekty PPP potrzebują doradców

  • Property News
  • 25 wrz 2013 08:26

Projekty PPP potrzebują doradców

Mała skuteczność wyboru partnera prywatnego wynika ze słabego przygotowania projektów. Zmienić to mogą doradcy, którzy zapewnią lepsze przygotowanie fazy wstępnej. Są na to unijne pieniądze z tzw. asysty technicznej.

REKLAMA

Polska specyfika PPP to niska wartość projektów, ponieważ robią je w 90 proc. gminy. Prawie nie ma przedsięwzięć krajowych.

- W naszych warunkach klasyczne PPP, jeśli chodzi o drogi, możliwe jest tylko na autostradach, bo one są płatne. Każda inna droga, oprócz krajowej, nie może być płatna. Trzeba planować różne inne rozwiązania, ale ten klasyczny model, w którym ktoś inwestuje i odbiera sobie włożony kapitał od użytkowników nie jest możliwy - zauważył podczas panelu „Atrakcyjność inwestycyjna miast i regionów Polski" na tegorocznej konferencji Property Forum wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Tymczasem na świecie, jak przyznała Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP, jest inaczej, bo znakomita większość zwykłych dróg nieodpłatnych powstaje właśnie w formule PPP.

- Ale u nas, jeśli droga jest niepłatna, to jeszcze wcale nie znaczy, że nie może być wybudowana w ramach PPP. Wtedy można wprowadzić opłaty za dostępność, ale to jest trudniejszy proces - tłumaczyła Irena Herbst.

Zaznaczyła jednocześnie, że na świecie realizuje się w formule PPP duże inwestycje krajowe: kolejowe, drogowe i edukacyjne, a w Polsce - głównie sportowe i rekreacyjne.

Podkreśliła, że wszędzie na świecie obowiązuje standaryzacja procedury przygotowywania projektów PPP.

- U nas też tak powinno być. W dodatku władza publiczna musi aktywnie zacząć budować system upowszechniania PPP, bo inaczej nie doczekamy się rozwoju takich projektów - stwierdziła Irena Herbst.

Dodała, że bardzo ważnym elementem są również doradcy.

- Doświadczenie pokazuje, że bez korzystania z ich usług podczas przygotowywania projektu wyboru partnera prywatnego zaledwie 10 proc. ogłoszonych postępowań kończy się podpisaniem umowy. Udział doradcy sprawia, że dzieje się tak w przypadku 33 proc. postępowań - poinformowała prezes Fundacji Centrum PPP.

Według niej samorządy powinny brać przykład z Sopotu i realizowanego tam projektu zakładającego powstanie nowoczesnego dworca kolejowego wraz ze zintegrowanym kompleksem usługowym oraz rewitalizacją tej reprezentacyjnej części miasta, w której obiekt jest zlokalizowany.

- Sopot ma wolę polityczną. Oni się uczą i korzystają z doradztwa. Jest to przykład godny polecenia. W dodatku pierwsze w Europie PPP z inicjatywą Jessica - przekonywała Irena Herbst.

Niedoceniania asysta techniczna

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA