PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prokuratura bierze pod lupę grunt na którym stoi biurowiec Centrum Jasna

  • Autor: PAP
  • 26 sie 2011 16:02

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie zbada zawiadomienie CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy przekazaniu Kościołowi nieruchomości w centrum stolicy przez b. Komisję Majątkową na której stoi biurowiec Centrum Jasna.

REKLAMA

Sprawa trafi do tego samego wydziału, który od listopada 2010 r. prowadzi śledztwo z zawiadomienia SLD wobec domniemanych przestępstw w Komisji Majątkowej. SLD chciał zbadania 20 lat działań Komisji w sprawie zwrotu Kościołowi dóbr zagarniętych w PRL.

Do prokuratur w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Katowicach trafiły materiały z ostatniego zawiadomienia CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstw w sześciu sprawach rozpatrywanych przez Komisję. CBA od października 2010 r. szczegółowo analizuje jej działalność. Dotychczasowym wynikiem tych działań było ujawnienie łącznie 28 przypadków, w których mogło dojść do przestępstw, w tym - niegospodarności, przekroczenia uprawnień, oszustw i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

CBA zauważyło, że w Warszawie orzeczeniem Komisji przekazano prawo nieodpłatnego użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni ponad 2000 m kw. położonej w ścisłym centrum stolicy (u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej), mimo że wnioskodawca nie wykazał prawa do przywrócenia rzekomo wcześniej utraconej, zupełnie innej własności. Powstał tam biurowiec, którego inwestorem i właścicielem jest spółka założona przez Archidiecezję.

Jak powiedział informator PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, jest to tzw. nieruchomość zamienna, do której prawo użytkowania wieczystego przyznano Archidiecezji w zamian za inną położoną w Warszawie działkę. Problemem jednak jest to, że - według CBA - strona kościelna w rzeczywistości mogła nie mieć podstaw, by ubiegać się o nieruchomość. "Z zebranych przez biuro materiałów wynika, że nieruchomość - w zamian za którą Archidiecezja nabyła to prawo - arcybiskupowi warszawskiemu przekazał w 1919 r. Ksawery Branicki. Warunkiem tej darowizny było jednak to, że w tym miejscu powstanie fundacja. Tak się jednak nie stało, a strona kościelna przyznała to w 1962 r. Stąd wątpliwości, czy w ogóle miała prawo do tej działki" - mówił w połowie sierpnia informator PAP.

Komisja Majątkowa, która przestała istnieć wiosną br., przez 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. Przekazała ona stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów, wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł. Komisja rozpatrzyła w sumie ok. 2800 spraw, do zbadania pozostało jeszcze 216. Teraz, na wniosek stron, mogą się nimi zająć sądy powszechne. Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

Trwają śledztwa ws. nieprawidłowości w Komisji; kilka osób ma już zarzuty, w tym pełnomocnik instytucji kościelnych, b. funkcjonariusz SB Marek P. Gliwicka prokuratura postawiła mu osiem zarzutów - m.in. korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji Majątkowej, trzy dotyczą oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA