PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012: Mniejsze miasta kuszą centra usług biznesowych

  • Autor: Propertynews.pl (Grażyna Kuryłło)
  • 19 wrz 2012 19:20

Property Forum 2012: Mniejsze miasta kuszą centra usług biznesowych

Centra usług biznesowych są ważnym źródłem popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach regionalnych. Sektor BPO zaczyna jednak coraz częściej inwestować także w mniejszych ośrodkach. - Część firm, która chce ulokować kolejne biura w Polsce lub otworzyć pierwsze centrum usług w naszym kraju, rozważa także mniejsze miasta regionalne o liczbie ludności 200-300 tys. i mniej - mówił w trakcie Property Forum 2012 Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych firmy Savills.

REKLAMA

Centra usług jeszcze 10 lat temu w Polsce nie istniały. Dziś nasz kraj pod względem liczby zatrudnionych osób w tym sektorze jest na trzecim miejscu na świecie po Chinach i Indiach.

Według branżowych prognoz, w tym roku możemy przekroczyć pułap 100 tys. zatrudnionych w branży PBO. To przekłada się na popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych.

- W 2006 r. poza Warszawą w ośmiu największych miastach regionalnych łączny zasób powierzchni biurowych wyniósł ok. 1 mln 100 tys. mkw. Na koniec I półrocza tego roku było to już - 2 mln 300 tys. mkw. - wylicza Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Europie Środkowej Savills.

Poza tym rośnie konkurencja, jeśli chodzi o pracowników. - Szczególnie jest to widoczne w większych miastach, z tzw. pierwszej szóstki. W konsekwencji tego część firm, która chce ulokować kolejne biura w Polsce lub otworzyć pierwsze centrum usług w naszym kraju, rozważa mniejsze miasta regionalne o liczbie ludności 200-300 tys. i mniej - zaznaczaTomasz Buras.

Są już pierwsze przykłady takich inwestycji - w Szczecinie i w Lublinie.

- Mamy też pierwsze projekty ulokowane w Opolu. Kolejne miasta na liście, które są wskazywane ze strony najemców, to: Toruń, Bydgoszcz i Olsztyn - wylicza Tomasz Buras.

Artykuł powstał dzięki debacie „BPO - regiony kuszą inwestorów", która odbyła się podczas konferencji „Property Forum 2012".

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA