PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2017: Ważna jest skala

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2017 10:54

Property Forum 2017: Ważna jest skala Property Forum 2017

Dla zagranicznych inwestorów, szczególnie tych z Azji czy Afryki Południowej, kluczowa jest skala inwestycji - interesują się głównie dużymi transakcjami portfelowymi. Polskie nieruchomości są dla nich atrakcyjne, bo jesteśmy dużym rynkiem, a pozytywnego obrazu naszej gospodarki nie burzą nawet zawirowania polityczne – twierdzą uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum 2017.

REKLAMA

Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment i moderator dyskusji “Geopolityka i nieruchomości” podkreśla, że kapitał “przemieszcza się” po Europie w poszukiwaniu rentowności. - Polska pod tym względem wciąż jest bardzo atrakcyjna. Dostrzegają to inwestorzy z Azji, głównie z Malezji I Korei. Nie są tu jednak obecni bezpośrednio.

Robert Dobrzycki, szef Panattoni na Europę, uważa, że azjatycki kapitał pojawia się przede wszystkim na platformach inwestycyjnych. - Żeby było atrakcyjnie, musi być dużo. Ważne jest to, że polityka nie jest tu kluczowa. Wciąż wygrywamy lokalizacją i wielkoscią rynku – zaznaczył Robert Dobrzycki.

Rasheed Hassan zapytał uczestników dyskusji o to, jakie aktywa w Polsce generują największą rentowność. Xavier Jongen, członek zarządu, Catella Real Estate AG przekonywał, że olbrzymi potencjał drzemie w sektorze mieszkaniowym. - Ten rynek raczkuje, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę podejścia do zakupu mieszkania i stylu życia Polaków, to potencjał jest ogromny. Wystarczy spojrzeć na “yield gap” - mówi i dodaje, że marża brutto w Berlinie jest na poziomie marży netto w Warszawie. Xavier Jongen, dodał, że jeśli w Polsce ma pojawić się jeszcze więcej zagranicznego kapitału, nasz kraj potrzebuje dobrego marketingu. - Kapitał lubi czuć, że jest chciany w danym państwie.

Ekonomista Janusz Jankowiak zaznaczył, że podstawy makroekonomiczne są dobre, ale są także bariery administracyjne i klimat polityczny. - W mojej opinii horyzont 5-10-letni już nie jest tak optymistyczny. Obecnego poziomu wzrostu PKB pewnie nie da się utrzymać. Co wtedy? – pytał.

W opini Arkadiusza Rudzkiego ze Skanska Property Poland, kapitał azjatycki jest w Polsce obecny, choć głownie poprzez niemieckie firmy, które doskonale znają nasz kraj. Kluczem do sukcesu jest transparentność. - Największy wpływ na rynek inwestycyjny miała ostatnio wywołana dyskusja o VAT – powiedział.

W opinii Przemysława Krycha, prezesa Griffin RE, żeby kapitał azjatycki pojawił się w Polsce bezpośrednio i na dużą skalę potrzebny jest pierwszy gracz, który odważy się i przetrze szlaki innym. - Rozmawiamy z inwestorami z Singapuru i Malezji. Szukają dużych transakcji portfelowych – mówi. Dodaje, że tak samo było z inwestorami z Afryki Południowej. Dziś już widzą, jak można tu rosnąć. - EPP to dziś 1,7 mld euro. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do końca roku będzie to już 2,3 mld euro. Ale to nie koniec, będzie też 3 i 4 mld euro – zapowiada Krych. - Szykujemy duża transakcję z zupełnie nowym inwestorem z Afryki Południowej. Myślę, że będziemy mogli o niej poinformować już za kilka tygodnii – zdradza.

Robert Dobrzycki potwierdził zainteresowani funduszy z Afryki Południowej Polską. - Pracujemy nad dużą transakcją portfelową – zdradził.

Więcej: www.propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA