PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2017: Ważna jest skala

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2017 10:54

Property Forum 2017: Ważna jest skala Property Forum 2017

Dla zagranicznych inwestorów, szczególnie tych z Azji czy Afryki Południowej, kluczowa jest skala inwestycji - interesują się głównie dużymi transakcjami portfelowymi. Polskie nieruchomości są dla nich atrakcyjne, bo jesteśmy dużym rynkiem, a pozytywnego obrazu naszej gospodarki nie burzą nawet zawirowania polityczne – twierdzą uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum 2017.

REKLAMA

Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment i moderator dyskusji “Geopolityka i nieruchomości” podkreśla, że kapitał “przemieszcza się” po Europie w poszukiwaniu rentowności. - Polska pod tym względem wciąż jest bardzo atrakcyjna. Dostrzegają to inwestorzy z Azji, głównie z Malezji I Korei. Nie są tu jednak obecni bezpośrednio.

Robert Dobrzycki, szef Panattoni na Europę, uważa, że azjatycki kapitał pojawia się przede wszystkim na platformach inwestycyjnych. - Żeby było atrakcyjnie, musi być dużo. Ważne jest to, że polityka nie jest tu kluczowa. Wciąż wygrywamy lokalizacją i wielkoscią rynku – zaznaczył Robert Dobrzycki.

Rasheed Hassan zapytał uczestników dyskusji o to, jakie aktywa w Polsce generują największą rentowność. Xavier Jongen, członek zarządu, Catella Real Estate AG przekonywał, że olbrzymi potencjał drzemie w sektorze mieszkaniowym. - Ten rynek raczkuje, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę podejścia do zakupu mieszkania i stylu życia Polaków, to potencjał jest ogromny. Wystarczy spojrzeć na “yield gap” - mówi i dodaje, że marża brutto w Berlinie jest na poziomie marży netto w Warszawie. Xavier Jongen, dodał, że jeśli w Polsce ma pojawić się jeszcze więcej zagranicznego kapitału, nasz kraj potrzebuje dobrego marketingu. - Kapitał lubi czuć, że jest chciany w danym państwie.

Ekonomista Janusz Jankowiak zaznaczył, że podstawy makroekonomiczne są dobre, ale są także bariery administracyjne i klimat polityczny. - W mojej opinii horyzont 5-10-letni już nie jest tak optymistyczny. Obecnego poziomu wzrostu PKB pewnie nie da się utrzymać. Co wtedy? – pytał.

W opini Arkadiusza Rudzkiego ze Skanska Property Poland, kapitał azjatycki jest w Polsce obecny, choć głownie poprzez niemieckie firmy, które doskonale znają nasz kraj. Kluczem do sukcesu jest transparentność. - Największy wpływ na rynek inwestycyjny miała ostatnio wywołana dyskusja o VAT – powiedział.

W opinii Przemysława Krycha, prezesa Griffin RE, żeby kapitał azjatycki pojawił się w Polsce bezpośrednio i na dużą skalę potrzebny jest pierwszy gracz, który odważy się i przetrze szlaki innym. - Rozmawiamy z inwestorami z Singapuru i Malezji. Szukają dużych transakcji portfelowych – mówi. Dodaje, że tak samo było z inwestorami z Afryki Południowej. Dziś już widzą, jak można tu rosnąć. - EPP to dziś 1,7 mld euro. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do końca roku będzie to już 2,3 mld euro. Ale to nie koniec, będzie też 3 i 4 mld euro – zapowiada Krych. - Szykujemy duża transakcję z zupełnie nowym inwestorem z Afryki Południowej. Myślę, że będziemy mogli o niej poinformować już za kilka tygodnii – zdradza.

Robert Dobrzycki potwierdził zainteresowani funduszy z Afryki Południowej Polską. - Pracujemy nad dużą transakcją portfelową – zdradził.

Więcej: www.propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA