Property Forum Katowice 2019: Na uczelniach powinny funkcjonować rady pracodawców


Brak rąk do pracy, wygórowane oczekiwania finansowe i niewystarczające kompetencje u osób aplikujących – z takimi wyzwaniami mierzy się dziś biznes. A jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się uczelnie? O tym Arkadiusz Hołda, założyciel-kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, prelegent sesji "Kadry – najważniejszy napęd dla nowych inwestycji". Dyskusja odbędzie się podczas Property Forum w dniach 24-25 stycznia 2019 r.
Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć śląskie uczelnie?
Arkadiusz Hołda: Od 1990 roku polskie szkolnictwo wyższe było w okresie stałego i dynamicznego rozwoju, którego podłożem był wzrost aspiracji edukacyjnych oraz trwający niemal 15 lat wyż demograficzny.
Z raportu rozwoju kapitału intelektualnego im. Sokratesa „Demograficzne tsunami” wynika, że liczba studentów spadnie w roku 2020 w porównaniu z rekordowym rokiem 2005 z 1,95 ml do około 1,2 czyli do poziomu liczby studiujących na uczelniach publicznych w roku 2009. Takie prognozy oznaczają kłopoty dla wielu szkół wyższych.
Już od jakiegoś czasu, niektóre śląskie uczelnie mają problemy z rekrutacją. Dotyka to przede wszystkim prywatne placówki, ponieważ większość abiturientów często w pierwszej kolejności próbuje się dostać na bezpłatne studia państwowe.
Szansę na wysoki nabór a co za tym idzie na rentowność uczelni należy się dopatrywać w kilku aspektach. Najważniejsze z nich, jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Technicznej na śląskich uczelni to, oferta unikatowych kierunków studiów, których absolwenci bez trudu znajdą zatrudnienie, wysoko wykwalifikowana kadra, zabieganie o studentów z innych województw oraz z zagranicy oraz zapewnienie nowoczesnej bazy dydaktycznej zwiększającej komfort studiowania.
Zobacz agendę Property Forum Katowice
Cele te można osiągnąć szukając nowych specjalistycznych kierunków studiów stale obserwując zapotrzebowanie na rynku pracy, zatrudniając wykładowców cenionych w środowisku akademickim, tworząc indywidualne programy nauczania zachęcające studentów z innych krajów do podjęcia nauki w naszym regionie (szczególnie za wschodnią granicą istnieje potężny potencjał) oraz dostosowanie infrastruktury dydaktycznej do prowadzonych kierunków studiów.
Kolejnym wyzwaniem jest położenie nacisku na praktyczny charakter zajęć. Studenci bardzo cenią sobie spotkania z przedstawicielami świata biznesu. Pozwalają one skonfrontować książkową wiedzę z rzeczywistością. Ponadto należy ograniczyć skomplikowane procedury oraz biurokrację na uczelniach aby proces decyzyjny był bardziej transparentny oraz sprawniejszy.
- 1
- 2
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.