PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum Katowice: W regionie brakuje wielkiego gracza na rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lis 2012 16:23

Property Forum Katowice: W regionie brakuje wielkiego gracza na rynku biurowym

Choć Katowice to wciąż jeden z najmniejszych rynków nowoczesnej powierzchni biurowej spośród siedmiu największych aglomeracji Polski, to ostatnio miasto może pochwalić się coraz lepszymi statystykami dotyczącymi nowej podaży. W regionie brakuje jednak dużego gracza, który wybudowałby biurowiec z lokalami o znaczącej powierzchni. Większość dostępnej dziś podaży jest bowiem rozrzucona po wielu obiektach - uważają uczestnicy sesji biurowej odbywającej się w czasie Property Forum Katowice.

REKLAMA

- Gdy inwestor szukający lokalizacji dla swojego centrum usług przegląda statystyki dotyczące wolnej powierzchni biurowej w Katowicach, jest usatysfakcjonowany. Rozczarowuje się, gdy zagłębia się w szczegóły i dowiaduje się, że te 10 tys. mkw. podaży to biura rozrzucone po wielu obiektach. Apelowałbym zatem o inne przedstawianie danych - mówi Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Centrum Operacyjnym, Capgemini Polska, firmy, która w centrach usług w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu zatrudnia ponad 4000 osób.

O tym, że brak dostępnej powierzchni w regionie „od zaraz" ogranicza rozwój rynku BPO w Katowicach jest też przekonany Grzegorz Pytlarz, Regional Director, Property Management, Knight Frank. - To nie wpływa pozytywnie na poszukiwanie inwestorów i ich ostateczne decyzje. Lokalni deweloperzy dobrze sobie radzą na rynku, znajdują najemców na nieduże lokale, ale brakuje odważnych inwestorów i wielkich inwestycji biurowych, które przyciągnęłyby duże firmy - uważa Grzegorz Pytlarz.

Podobnego zdania jest Paweł Tynel, dyrektor Ernst & Young. - Biura muszą być osiągalne w momencie, kiedy inwestorzy ich poszukują lub najdłużej w perspektywie kilkunastu miesięcy - uważa i podkreśla, że liczba zapytań kierowanych do Ernst & Young o centra usług w Polsce jest cały czas duża. Natomiast liczba zapytań o centra w Katowicach nie rośnie.

- Roczny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie wynosi 20-30 tys. mkw. To nie dużo w porównaniu do innych miast, ale mimo wszystko nie jest zły wynik. To skala jednego biurowca lub dwóch mniejszych - podsumowuje Grzegorz Pytlarz.

Zdaniem eksperta z Knight Frank, w regionie widać duży postęp w ściąganiu najemców. - W 2006 roku na katowickim rynku pojawiali się duzi najemcy, globalne marki, ale był to okres, kiedy w mieście nie było dostępnej dużej powierzchni. W ostatnim roku rozwój podaży powoli postępuje do przodu, ale od razu jest wykorzystywany. Sugerowałbym zatem odważne, choć mniejsze inwestycje. To pozwoli odnieść sukces - podsumowuje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA