PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum Katowice: W regionie brakuje wielkiego gracza na rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lis 2012 16:23

Property Forum Katowice: W regionie brakuje wielkiego gracza na rynku biurowym

Choć Katowice to wciąż jeden z najmniejszych rynków nowoczesnej powierzchni biurowej spośród siedmiu największych aglomeracji Polski, to ostatnio miasto może pochwalić się coraz lepszymi statystykami dotyczącymi nowej podaży. W regionie brakuje jednak dużego gracza, który wybudowałby biurowiec z lokalami o znaczącej powierzchni. Większość dostępnej dziś podaży jest bowiem rozrzucona po wielu obiektach - uważają uczestnicy sesji biurowej odbywającej się w czasie Property Forum Katowice.

REKLAMA

- Gdy inwestor szukający lokalizacji dla swojego centrum usług przegląda statystyki dotyczące wolnej powierzchni biurowej w Katowicach, jest usatysfakcjonowany. Rozczarowuje się, gdy zagłębia się w szczegóły i dowiaduje się, że te 10 tys. mkw. podaży to biura rozrzucone po wielu obiektach. Apelowałbym zatem o inne przedstawianie danych - mówi Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Centrum Operacyjnym, Capgemini Polska, firmy, która w centrach usług w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu zatrudnia ponad 4000 osób.

O tym, że brak dostępnej powierzchni w regionie „od zaraz" ogranicza rozwój rynku BPO w Katowicach jest też przekonany Grzegorz Pytlarz, Regional Director, Property Management, Knight Frank. - To nie wpływa pozytywnie na poszukiwanie inwestorów i ich ostateczne decyzje. Lokalni deweloperzy dobrze sobie radzą na rynku, znajdują najemców na nieduże lokale, ale brakuje odważnych inwestorów i wielkich inwestycji biurowych, które przyciągnęłyby duże firmy - uważa Grzegorz Pytlarz.

Podobnego zdania jest Paweł Tynel, dyrektor Ernst & Young. - Biura muszą być osiągalne w momencie, kiedy inwestorzy ich poszukują lub najdłużej w perspektywie kilkunastu miesięcy - uważa i podkreśla, że liczba zapytań kierowanych do Ernst & Young o centra usług w Polsce jest cały czas duża. Natomiast liczba zapytań o centra w Katowicach nie rośnie.

- Roczny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie wynosi 20-30 tys. mkw. To nie dużo w porównaniu do innych miast, ale mimo wszystko nie jest zły wynik. To skala jednego biurowca lub dwóch mniejszych - podsumowuje Grzegorz Pytlarz.

Zdaniem eksperta z Knight Frank, w regionie widać duży postęp w ściąganiu najemców. - W 2006 roku na katowickim rynku pojawiali się duzi najemcy, globalne marki, ale był to okres, kiedy w mieście nie było dostępnej dużej powierzchni. W ostatnim roku rozwój podaży powoli postępuje do przodu, ale od razu jest wykorzystywany. Sugerowałbym zatem odważne, choć mniejsze inwestycje. To pozwoli odnieść sukces - podsumowuje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA