PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prywatni inwestorzy finansują 25 proc. transakcji na rynku nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 mar 2015 15:33

Prywatni inwestorzy finansują 25 proc. transakcji na rynku nieruchomości

25 proc. wszystkich transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w ubiegłym roku dokonali prywatni inwestorzy, których wkład w tym obszarze w 2014 r. szacuje się na 153 mld USD. Wiele z tych transakcji zostało sfinansowanych przez osoby zaliczane do grupy UHNWI (Ultra High-Net Worth Individual – bardzo zamożne osoby fizyczne, których aktywa netto wynoszą lub przekraczają równowartość 30 mln USD) za pośrednictwem ich rodzinnych funduszy, firm i biur inwestycji prywatnych.

REKLAMA

Liczba ta stanowi wzrost o 7 proc. w stosunku do 143 mld USD zainwestowanych przez osoby z grupy UHNWI w roku wcześniejszym i obejmuje istotną część wszystkich transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowanych w 2014 r., opiewających na łączną kwotę 619 mld USD.

Wyniki badania rynków kapitałowych przeprowadzonego na potrzeby „Wealth Report" Knight Frank pokazują, że przedstawiciele grupy UHNWI coraz chętniej patrzą na nieruchomości spoza rynku najlepszych (prime) czy najbardziej pożądanych nieruchomości biurowych i powierzchni handlowych, upatrując w nich bezpiecznej przystani dla swoich środków finansowych; są oni gotowi rozważyć inwestycje w mniej oczywistych i bardziej ryzykownych lokalizacjach.

Zwiększony apetyt na ryzyko może oznaczać wychodzenie poza centralny obszar biznesu miast stołecznych, w których obserwuje się coraz większy spadek stóp kapitalizacji, lub kierowanie się w stronę miast nie będących stolicami, w których można uzyskać lepszą wartość i wyższe zyski.

Osoby z grupy UHNWI nie tylko odchodzą od tradycyjnych rynków, ale także coraz chętniej inwestują w nieruchomości poza granicami własnego kraju. Z tego trendu korzystają bardziej peryferyjne rynki, takie jak Irlandia i Hiszpania.

Rośnie też popyt na inne możliwości lokowania środków finansowych, co skutkuje zwiększeniem prywatnych inwestycji w okazje biznesowe o kluczowym znaczeniu, takie jak opieka zdrowotna czy zakwaterowanie dla studentów.

- Osoby z grupy UHNWI przyjmują coraz bardziej wyrafinowane strategie inwestycyjne, a takie podejście wymaga czasem takiego rodzaju aktywnego zarządzania, jakie wcześniej zarezerwowane było dla instytucji i funduszy. Może tu na przykład chodzić o projekty modernizacji i rozwoju - taki inwestor widzi okazję do odrodzenia i przemiany społecznej tam, gdzie inni widzą zaniedbane dzielnice - komentuje James Roberts, główny ekonomista w Knight Frank

Jak pokazują wyniki najnowszego badania nastrojów przeprowadzonego przez Knight Frank, apetyt osób z grupy UHNWI na nieruchomości jako inwestycję nie słabnie. Spadające ceny ropy powinny uwolnić więcej kapitału na wydatki na dobra konsumpcyjne, co z kolei powinno przełożyć się na więcej okazji do inwestycji w nieruchomości w odpowiedzi na rosnące apetyty inwestorów prywatnych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA