PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przełomowa zmiana trendu na rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 gru 2012 16:11

Przełomowa zmiana trendu na rynku biurowym

Popyt na powierzchnię biurową ze strony sektora telekomunikacyjnego i technologicznego po raz pierwszy przewyższył zapotrzebowanie na biura ze strony banków i firm finansowych - wynika z danych CBRE. Badania zostały przeprowadzone w 16 kluczowych miastach Europy: Londyn, Warszawa, Wiedeń, Bruksela, Praga, Zagrzeb, Frankfurt, Hamburg, Monachium, Berlin, Paryż, Budapeszt, Moskwa, Bratysława, Barcelona i Dublin.

REKLAMA

Tylko w pierwszej połowie 2012 roku firmy z sektora T&T (telekomunikacja i technologia) wynajęły łącznie na najważniejszych rynkach w Europie 520 tys. mkw. powierzchni biurowej, podczas gdy firmy z sektora bankowości i finansów wynajęły w tym samym okresie 420 tys. mkw. Raport firmy CBRE pokazuje, że właśnie sektor T&T jest siłą napędową popytu na biura w Europie.

W Europie Zachodniej najważniejsze rynki dla sektora T&T to Dublin i Londyn, ale Berlin, Monachium oraz Hamburg zyskują coraz większą popularność. W Europie Wschodniej wiodącymi rynkami są Warszawa i Moskwa, gdzie w ciągu ostatnich 18 miesięcy firmy z tego sektora należały do najaktywniejszych najemców.

Od 2010 roku firmy z sektora T&T stanowiły 17 proc. wszystkich najemców w Warszawie. Firma CBRE podkreśla, że magnesem, który przyciąga firmy z tego sektora do stolicy Polski, a także do innych miast naszego kraju, jest wykwalifikowana siła robocza.

- Podczas, gdy firmy z sektora bankowości i finansów rewidują swoje plany inwestycyjne i konsolidują swoje portfele nieruchomości, przedsiębiorstwa z sektora T&T rozwijają się dynamicznie i rozszerzają swoją działalność. Często szukają lokalizacji tam, gdzie znajdują się siedziby ich partnerów biznesowych i firmy z tego samego sektora. W Warszawie tego typu firmy historycznie najchętniej lokowały się na Ochocie, wzdłuż Alei Jerozolimskich. Do przykładów najemców tego typu należy między innymi Orange, Wincor Nixdorf, Microsoft czy też Philips - komentuje Konrad Heidinger, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w firmie CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA