PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysław Krych o polskim rządzie, Brexicie i pieniądzach

  • Autor: Tomasz Elżbieciak
  • 06 lip 2016 12:09

Przemysław Krych o polskim rządzie, Brexicie i pieniądzach Przemysław Krych, fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Obecna sytuacja stwarza okazje dla Griffin Real Estate. Spółka uważa, że w najbliższym czasie będzie dużo dobrych okazji do kupowania. - Choćby dlatego, że niektórzy inwestorzy będą obawiać się o przyszłość w Polsce, a inni wyprzedawać z powodu trudniejszego dostępu do finansowania bankowego - mówi w rozmowie z wnp.pl Przemysław Krych.

REKLAMA

- Niektóre rzeczy, które się u nas dzieją, nie mają żadnego sensu. Jak na razie realnie dzieje się bardzo niewiele - jest natomiast dużo mówienia i kilka slajdów, którymi emocjonują się głównie media - stwierdził Przemysław Krych.

Dodał, że w rzeczywistości dla rynku nieruchomości, istotną zmianą jest nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną. Spowodowała ona wzrost cen działek w miastach, które nie są gruntami rolnymi, gdyż w przypadku tych ostatnich zmniejszyła się ich dostępność.

Krych wyjaśnił, że ma to wpływ przede wszystkim na inwestycje w magazyny, bo deweloperzy tych projektów dotychczas głównie pozyskiwali grunty rolne, które następnie przekwalifikowywano.

Węgierski scenariusz?
- Ponadto na rynek nieruchomości wpływ ma podatek bankowy. Paradoksalnie na Węgrzech podobne regulacje spowodowały, że inwestycje zaczęto finansować głównie kapitałem z banków zagranicznych, w tym w przeważającej części z niemieckich - wskazał prezes.

Jak zaznaczył, w czasie rządów Victora Orbana na Węgrzech udział banków niemieckich w finansowaniu gospodarki wzrósł o 20 proc.

- Problem, który mam z obecnym rządem, jest taki, że nie ma tam nikogo, kto potrafiłby połączyć ze sobą wszystkie kropki i stworzyć w ten sposób spójny element - podkreślił Krych.

W jego opinii, aktualny rząd myśli linearnie i nie bierze pod uwagę, że jak wprowadzi podatek, to będzie to miało wpływ na stopy procentowe, akcję kredytową czy rating.

- To samo działo się na Węgrzech. W efekcie Orban spowodował, że gospodarka węgierska jest obecnie bardziej uzależniona od Niemiec niż przed objęciem przez niego rządów - powiedział prezes.

- Wydawało się, że minister Mateusz Morawiecki będzie bezpiecznikiem w obecnym rządzie. Wszyscy jeszcze mają taką nadzieję - stwierdził.

UE ważniejsza niż Brexit
Zdaniem Krycha, polscy przedsiębiorcy przez ostatnie 20 lat przyzwyczaili się do tego, że bardzo mało im pomagano, a głównie przeszkadzano.

- Dlatego główną myślą jest raczej „dajcie nam spokój” i ten komunikat nie zmienia się od lat. Jako Griffin Real Estate jasno mówimy o tym, co nam przeszkadza i co można zmienić na lepsze - podkreślił.

- To fakt, że Polska ma ogromną szansę rozwojową i może wykorzystać obecną sytuację międzynarodową do tego, aby jawić się jako oaza spokoju i stabilności. Jednak tak będzie postrzegana wtedy, gdy będzie mieć stabilne prawo, które pozwoli na długoterminowe planowanie - dodał.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA