PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysław Krych o polskim rządzie, Brexicie i pieniądzach

  • Autor: Tomasz Elżbieciak
  • 06 lip 2016 12:09

Przemysław Krych o polskim rządzie, Brexicie i pieniądzach Przemysław Krych, fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Obecna sytuacja stwarza okazje dla Griffin Real Estate. Spółka uważa, że w najbliższym czasie będzie dużo dobrych okazji do kupowania. - Choćby dlatego, że niektórzy inwestorzy będą obawiać się o przyszłość w Polsce, a inni wyprzedawać z powodu trudniejszego dostępu do finansowania bankowego - mówi w rozmowie z wnp.pl Przemysław Krych.

REKLAMA

- Niektóre rzeczy, które się u nas dzieją, nie mają żadnego sensu. Jak na razie realnie dzieje się bardzo niewiele - jest natomiast dużo mówienia i kilka slajdów, którymi emocjonują się głównie media - stwierdził Przemysław Krych.

Dodał, że w rzeczywistości dla rynku nieruchomości, istotną zmianą jest nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną. Spowodowała ona wzrost cen działek w miastach, które nie są gruntami rolnymi, gdyż w przypadku tych ostatnich zmniejszyła się ich dostępność.

Krych wyjaśnił, że ma to wpływ przede wszystkim na inwestycje w magazyny, bo deweloperzy tych projektów dotychczas głównie pozyskiwali grunty rolne, które następnie przekwalifikowywano.

Węgierski scenariusz?
- Ponadto na rynek nieruchomości wpływ ma podatek bankowy. Paradoksalnie na Węgrzech podobne regulacje spowodowały, że inwestycje zaczęto finansować głównie kapitałem z banków zagranicznych, w tym w przeważającej części z niemieckich - wskazał prezes.

Jak zaznaczył, w czasie rządów Victora Orbana na Węgrzech udział banków niemieckich w finansowaniu gospodarki wzrósł o 20 proc.

- Problem, który mam z obecnym rządem, jest taki, że nie ma tam nikogo, kto potrafiłby połączyć ze sobą wszystkie kropki i stworzyć w ten sposób spójny element - podkreślił Krych.

W jego opinii, aktualny rząd myśli linearnie i nie bierze pod uwagę, że jak wprowadzi podatek, to będzie to miało wpływ na stopy procentowe, akcję kredytową czy rating.

- To samo działo się na Węgrzech. W efekcie Orban spowodował, że gospodarka węgierska jest obecnie bardziej uzależniona od Niemiec niż przed objęciem przez niego rządów - powiedział prezes.

- Wydawało się, że minister Mateusz Morawiecki będzie bezpiecznikiem w obecnym rządzie. Wszyscy jeszcze mają taką nadzieję - stwierdził.

UE ważniejsza niż Brexit
Zdaniem Krycha, polscy przedsiębiorcy przez ostatnie 20 lat przyzwyczaili się do tego, że bardzo mało im pomagano, a głównie przeszkadzano.

- Dlatego główną myślą jest raczej „dajcie nam spokój” i ten komunikat nie zmienia się od lat. Jako Griffin Real Estate jasno mówimy o tym, co nam przeszkadza i co można zmienić na lepsze - podkreślił.

- To fakt, że Polska ma ogromną szansę rozwojową i może wykorzystać obecną sytuację międzynarodową do tego, aby jawić się jako oaza spokoju i stabilności. Jednak tak będzie postrzegana wtedy, gdy będzie mieć stabilne prawo, które pozwoli na długoterminowe planowanie - dodał.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA