PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przestrzeń biurowa w Polsce wciąż za mało komfortowa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 maj 2014 14:25

Przestrzeń biurowa w Polsce wciąż za mało komfortowa

Jak powinno się projektować przestrzeń biurową w Polsce opowiadają Agata Zambrzycka i Piotr Górski z pracowni AP DIZAJN.

REKLAMA

Kiedy myślą Państwo o przestrzeni biurowej w Polsce to...

Agata Zambrzycka: Niestety rzadko zapewnia ona właściwy komfort pracy. Mamy różne typy biur, o różnym przeznaczeniu. Na przykład w działalności twórczej pracownicy potrzebują okien, natomiast w odtwórczej nie są one aż tak istotne.

Przestrzenie biurowe w Polsce są często albo zbyt „otwarte", albo „zamknięte". Te pierwsze zmniejszają poczucie intymności i powodują w pracownikach wrażenie pojedynczego, mało istotnego trybiku w maszynie, co wpływa na poczucie wartości i wydajność.

Z drugiej strony mamy przestrzenie z małymi pokojami, często spotykane w budynkach z drugiej połowy XX wieku. Praca w takich pomieszczeniach skutkuje alienacją pracowników i wrażeniem, że są mało ważni. Nie sprzyja też to, że są zamknięci z drugą osobą, na wybór której nie zawsze mieli wpływ.

Są to jedne z błędów przy planowaniu biur związanych z nieznajomością ludzkiej psychiki, fizjologii i zachowań społecznych, a których uwzględnienie przekłada się na wydajność pracy. Oczywiście zawsze trzeba wziąć pod uwagę, z jakim typem firmy i z jaką branżą mamy do czynienia.

Idealna przestrzeń biurowa to zatem...

Piotr Górski: Taka, w której czujemy się komfortowo i swobodnie. Taka, która jest dostosowana do naszych wymagań, a zamiast rozpraszać, pobudza do pracy, sprzyja rozwojowi relacji międzyludzkich i... oferuje miejsce na chwilę relaksu. Idealnie jest, gdy aranżacja biura daje też jasny przekaz, czym dana firma się zajmuje.

Co stanowi największy problem w aranżacji tego typu wnętrz?

AZ: Zazwyczaj największym problemem są biurowce, w których projekt pomieszczeń podlega pewnym normom i nie przewiduje zmian. Takie koncepty wymagają więcej uwagi i pomysłowości, tymczasem już na początku pracy istnieją ograniczenia, które trudno ominąć.

Czym powinny charakteryzować się meble dedykowane do wnętrz biurowych?

PG: Meble biurowe powinny tworzyć spójną całość i wpisywać się w koncepcję wnętrza. Warto postawić na materiały wysokiej jakości.

Jednym z ważniejszych mebli biurowych jest siedzisko. Ciekawym przykładem takiego mebla jest np. "salli chair", które zwiększa komfort pracy i ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Coraz częściej spotyka się osoby siedzące w biurach np. na piłkach do ćwiczeń, które „zmuszają" ciało do pracy i kontroli pozycji.

A co jest dzisiaj modne w projektowaniu wnętrz biurowych?

AZ: Rośnie nasza świadomość co do jakości wnętrz. Pomieszczenia biurowe są coraz bardziej przemyślane, spójne, zachwycają użytymi materiałami, dbałością o szczegóły, a nawet identyfikacją wizualną.

Więcej na www.propertydesign.pl: Biuro przyszłości to mobilność i duża swoboda działania

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA