PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przewidywalność zarządzania warunkiem rozwoju polskich miast

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2014 09:21

Przewidywalność, wiarygodność i odpowiedzialność władz miast to klucz ich rozwoju - ocenił prezydent Katowic Piotr Uszok. Jak zaznaczył, główną rolą samorządów w tym kontekście jest tworzenie warunków dla biznesu.

REKLAMA

Uszok, który nie zamierza ubiegać się o kolejną kadencję, występował we wtorek na odbywającym się w Katowicach Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Akcentował m.in., że rola samorządów w rozwoju miast jest pomocnicza - ponieważ miasta buduje głównie sektor prywatny.

"Samorząd ma przede wszystkim kreować warunki, aby biznes chciał inwestować w miasta. A biznes będzie inwestował, kiedy będzie przewidywalna i odpowiedzialna władza, z którą będzie można normalnie rozmawiać" - ocenił Uszok.

Za ważny czynnik w tym kontekście uznał stabilność na funkcji prezydenta miasta, najlepiej w perspektywie ośmio- czy dziesięcioletniej. "Wtedy można już coś budować. W cztery lata niczego się nie zbuduje. Teraz jest wielka dyskusja, czy ograniczać liczbę kadencji. Moim zdaniem jest ona niepoważna, bo sedno nie jest w ograniczaniu liczby kadencji, a w tworzeniu innych mechanizmów weryfikujących prezydentów" - ocenił.

Zaznaczył, że samorządowcy nieraz zapominają o swojej pomocniczej funkcji, chociażby korzystając ze środków unijnych. Fundusze te powinny być tymczasem nie celem samym w sobie, lecz elementem pomocowym w rozwoju miast i powinny być wykorzystywane tylko wtedy, gdy wpisują się w strategie rozwoju.

Pytany o problemy np. silnie zdegradowanego po upadku wielkiego przemysłu Bytomia, Uszok ocenił, że miasto to potrzebuje "gigantycznego wsparcia". "Ale tam powinna być przewidywalna, długofalowa władza. Tam ciągle się wszystko zmieniało. Jak tworzyć relacje z tymi, którzy mają budować miasto, gdy oni są niepewni jutra?" - pytał Uszok.

Odnosząc się do przyszłości całej aglomeracji katowickiej, za "absurdalną" uznał koncepcję ustawy metropolitalnej (przedłożony przez PO kolejny już w ostatnich latach projekt takiej ustawy, zakładający tworzenie tzw. powiatów metropolitalnych, znajduje się obecnie w Sejmie - PAP).

"Możliwe jest jedno porządne rozwiązanie, jeżeli miasta aglomeracji mają się rozwijać. To stworzenie jednego miasta - może nie w jednym etapie. Stracą na tym najbogatsze samorządy, ale unikniemy wtedy np. problemu konkurencji przy inwestycjach" - przekonywał prezydent.

Jak ocenił, to "długofalowe, przełomowe rozwiązanie", które może rozbić się przede wszystkim o mentalność grupy polityków. "Bo każdy walczy o swoje strefy wpływów. Ale to mieszkańców trzeba zapytać" - zaakcentował Uszok.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA