PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przykład Poznań Forum to ważna lekcja dla inwestorów nieruchomości komercyjnych

 • Autor: Propertynews.pl/Gazeta.pl
 • 19 cze 2013 14:13

Przykład Poznań Forum to ważna lekcja dla inwestorów nieruchomości komercyjnych

Inwestycja, która jeszcze kilka lat temu elektryzowała cały rynek nieruchomości komercyjnych, dziś jest już prawie zapomniana. Tak samo jak wciąż nieużytkowana działka, na której powstać miał ponad 280-metrowy wieżowiec z funkcjami biurową, hotelową i mieszkaniową. Co przyczyniło się do upadku niezwykle ambitnego projektu budowy jednego z największych budynków w Europie Środkowej? Propertynews.pl prześledził losy hiszpańskiej inwestycji na poznańskich Ratajach.

REKLAMA

Biura, mieszkania i hotele

Pierwsze informacje o budowie wieżowca pojawiły się na początku 2008 roku. W internecie umieszczono m.in. wizualizacje projektu przygotowanego przez hiszpańskiego projektanta, Jesusa Marco Llombartiego. Ambitny projekt zakładał budowę wieżowca o wysokości 285 metrów (bez wieży - 240 m), w którym na 55 kondygnacjach nadziemnych znalazłyby się biura, apartamenty, hotel, punkty handlowe i usługowe, kasyno oraz restauracja. Pod inwestycją miał powstać garaż podziemny. Łącznie chodziło o nawet 90 tys. mkw. powierzchni użytkowej i 1000 miejsc parkingowych. Wartość inwestycji miała przekroczyć 300 mln euro.

Wieżowiec miał powstać na nieużytkach przy ul. Hetmańskiej i Unii Lubelskiej. Co ciekawe, inwestorzy otrzymali nawet warunki zabudowy dla działki i zapowiadali rozpoczęcie budowy na lipiec 2009 roku. Hiszpanie doszli także do porozumienia z Urzędem Miasta w sprawie budowy układu drogowego wokół inwestycji. Szumnie zapowiadany projekt szybko okazał się jednak zwykłą mżonką.

Kłody pod nogi

Hiszpańscy inwestorzy musieli zmierzyć się z wieloma problemami. Początkowo były to kwestie urzędowe. Projekt wieżowca był bowiem niezgodny z istniejącym studium zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie opracowywany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (co ciekawe, w 2013 roku wciąż pozostaje na etapie opracowania) nie przewidywał w tym miejscu zabudowy wysokościowej.

Pomimo negatywnych opinii ze strony miasta inwestorzy zdecydowali się na kontynuowanie projektu. Otrzymali m.in. warunki zabudowy i zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w styczniu 2009 roku deklarowali rozpoczęcie budowy na lipiec tego samego roku. Według ostatnich informacji inwestorzy byli prawie gotowi na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Znacznie poważniejszym problemem dla inwestorów okazało się jednak finansowanie. Szumnie ogłaszany projekt powstawał bowiem w realiach kryzysu finansowego, który silnie uderzył m.in. w nieruchomości komercyjne. Po kilku miesiącach od zapowiedzi złożenia wniosku o pozwolenie na budowę urwał się kontakt pomiędzy urzędnikami a przedstawicielami inwestorów. Nieoficjalnym powodem był właśnie brak funduszy na realizację inwestycji.

 • 1
 • 2
 • Dor4adcaRNpl od 1999 2014-02-20 10:11:37
  Nie, to nie jest prowokacja, dla osób spoza W-wy PeKiN pomimo wszelkich innych znanych poważnych zastrzeżeń, to po prostu bardzo dobrze widoczny punkt odniesienia, pozwalający zorientować się w przestrzeni miasta :)
 • punkt zwrotny 2014-01-22 23:01:41
  Do DoradcaRN od 1999 roku: ja wierzę, że to zwykła prowokacja ten Twój post... :) bardzo śmieszne szczególnie z tym punktem orientacyjnym ha ha dobre, naprawdę dobre.
 • xavier2014 2014-01-22 22:34:21
  nie dziwne, budynek nie współgrał z otoczeniem a zwalił się na niego kryzys..

  www.imperial-nieruchomosci.pl

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA