PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłość biur zależy od wizji przestrzennej

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 sie 2017 08:06

Przyszłość biur zależy od wizji przestrzennej Warszawa

Brak spójnej wizji rozwoju przestrzennego dzielnic i brak współpracy inwestorów, władz lokalnych oraz mieszkańców może doprowadzić do sytuacji, w której niektóre obszary miasta zaczynają tracić na atrakcyjności.

REKLAMA

Raport „Kierunek Wola – nowe biznesowe serce Warszawy,” opracowany przez firmę doradczą JLL wskazuje na szanse i wyzwania, jakie stoją przed dzielnicą w obliczu biurowego boomu. Dzięki zastosowanym podczas przygotowania materiału analizom przestrzennym udało się zdefiniować kryteria dobrze funkcjonujących dzielnic biurowych i wskazać rozwiązania, które pozwolą Woli na dalszy, harmonijny rozwój.

Według prognoz opracowanych przez Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ (DESA), ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a odsetek ten ma się zwiększyć do ponad 60 proc.w przeciągu następnych 30 lat. Trend ten sprawia, że miasta powinny na poważnie podejść do kwestii planowania przestrzennego. Dotyczy to również Warszawy, która jest jedną z szybciej rozwijających się metropolii w tej części Europy. Według raportu „Miasta świata w przyszłości”, sporządzonego przez instytut McKinsey Global, do 2025 Warszawa ma szansę stać się jednym z najbogatszych miast Europy z PKB przypadającym na mieszkańca wyższym niż w stolicach, takich jak Madryt, Dublin czy nawet Berlin.

Służewiec Przemysłowy czyli Mordor na Domaniewskiej

Jak wskazuje raport z 2016 roku, przeprowadzony przez firmę doradczą JLL, Służewiec Przemysłowy to przykład braku wystarczającej jakości planowania, które nie uwzględniło kwestii związanych z zapewnieniem odpowiedniej komunikacji drogowej i połączeń z transportem miejskim. Do tego dochodzi chaos przestrzenny, problemy z parkowaniem i brak przestrzeni publicznych.

Jak uniknąć podobnych błędów w przyszłości? Odpowiedzią jest przede wszystkim potrzeba opracowania jasnej strategii rozwoju przestrzennego, które uwzględnią oczekiwania mieszkańców i zapewnią inwestycje zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pomocne może być tutaj wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT, które uwzględniają element lokalizacji, który jest priorytetem przy planowaniu inwestycji miejskich.

- Systemy informacji przestrzennej (GIS) łączą w sobie elementy analityczne i geograficzne, dając deweloperom i władzom lokalnym potężne narzędzie, które nie tylko wskaże najlepsze rozwiązania i ostrzeże przed zagrożeniami, ale także pozwoli na łatwą wymianę informacji, pozwalając na realizację wizji „open data – mówi Weronika Kuna z działu biznesowego Esri Polska.

  • urbanista 2017-08-02 08:57:40
    Deweloperzy i ich konsultanci "odkrywają ameryki" znane fachowcom od planowania miast od dziesięcioleci... to żenujące, że ignorowanie podstawowych zasad planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego przez deweloperów zabudowy biurowej i ich usłużnych architektów (przy bierności planistycznej, a właściwie przy "współpracy" władz wielu miast, w szczególności Warszawy - polegającej na wydawaniu "na wyścigi" WuZetek) doprowadziło do zbudowania chaotycznych, niefunkcjonalnych i nieprzyjaznych (do tego źle skomunikowanych) "mordorów", które prędzej czy później staną się opustoszałymi "ghost-districs" - świetnymi lokalizacjami/scenografiami do produkcji filmów katastroficznych klasy B...

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA