PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłość należy do ekologicznego budownictwa

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2012 09:09

Wśród laureatów nagród CEEQA 2012 Industry Awards w kategorii RealGreen, przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie ekologicznego budownictwa w Polsce, znalazły się m.in. warszawski biurowiec Rondo 1 - jako budynek roku oraz Skanska - jako deweloper roku.

REKLAMA

W kategorii RealGreen nagrodzono także firmę MGPA (właściciela Rondo 1) - jako inwestora roku oraz firmę projektową Chapman Taylor - jako usługodawcę roku.

Nagrody wręczono podczas forum CEEQA RealGreen Business Leadership Symposium & Fair, które odbyło się we wtorek w Warszawie. Zgromadziło ono, według organizatorów, ponad 150 profesjonalistów z branży nieruchomości komercyjnych, regionalnych liderów biznesu oraz ekspertów w zakresie zrównoważonego, czyli ekologicznego budownictwa z kraju i zagranicy. Dyskutowali oni m.in. o warunkach, kosztach i korzyściach wynikających z ekologicznego budownictwa.

Rondo 1 jest przykładem biurowca, który uzyskał ekologiczny certyfikat już jako gotowy budynek. - Budynek powstał w 2006 r. Gdy staraliśmy się o certyfikat LEED w 2009 r., temat zrównoważonego budownictwa w Polsce był w zasadzie nieznany. Dzisiaj w świecie budownictwa komercyjnego to norma - powiedział PAP dyrektor generalny MGPA na Polskę Karol Bartos.

Dodał, że spełnienie ekologicznych norm nie kosztuje dużo, a przynosi duże oszczędności m.in. energii i wody. Dodał, że jest się o co starać, bo według szacunków budynki komercyjne, użyteczności publicznej i mieszkalne są odpowiedzialne za ok. 50 proc. gazów emitowanych do atmosfery, dlatego rozwój zróżnicowanego budownictwa jest popierany przez UE.

Ekspert z firmy doradczej Jones Lang LaSalle Paweł Warda podkreśla, że w większości przypadków koszt związany ze spełnieniem norm zrównoważonego budownictwa nie powinien przekroczyć 2 proc. wartości inwestycji, a potem tańsza jest eksploatacja takiego budynku, gdyż oszczędza on wodę, energię, segreguje się w nim śmieci.

- Ekologiczne biurowce buduje się według amerykańskich norm certyfikacji LEED lub brytyjskich norm BREEAM. Są one równoważne i w Polsce można spotkać realizacje w obu tych systemach - powiedział PAP Warda.

Przykłady certyfikowanych budynków to m.in. Rondo 1, Zebra Tower, Atrium 1, Green Branch Warsaw w Warszawie, Malta House w Poznaniu, Green Horizon w Łodzi, BorgWarner Manufacturing Plant w Rzeszowie.

Dyrektor zarządzający firmy doradczej CBRE Colin Waddell podkreśla, że z roku na rok przybywa w Polsce "zielonych" biurowców i choć w Warszawie zaledwie 6 proc. istniejącej nowoczesnej powierzchni biurowej jest uznawana za ekologiczną, to wśród budynków będących w budowie 22 proc. uzyskało tzw. precertyfikację, a 41 proc. jest w trakcie jej uzyskiwania.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA