PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłość polskich nieruchomości wiąże się z obecnością w strukturach UE

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 wrz 2017 09:24

Przyszłość polskich nieruchomości wiąże się z obecnością w strukturach UE Property Forum 2017

Atmosfera niskich stóp procentowych, nieprzegrzany rynek i atrakcyjne ceny nieruchomości – to wszystko gwarantowało deweloperom działającym w Polsce i regionie, że ich nowe projekty szybko znajdowały klientów i nabywców. Czy taka sytuacja się utrzyma? Jakie są największe ryzyka dla rozwoju branży? O tym dyskutowali uczestnicy sesji inauguracyjnej „Geopolityka i nieruchomości” w trakcie Property Forum 2017.

REKLAMA

- Przyszłość Polski i sektora nieruchomości wiąże się z obecnością Polski w strukturach Unii Europejskiej – podkreślił Xavier Jongen, członek zarządu, Catella Real Estate AG. - Dziś to Polska krąży wokół UE, a nie odwrotnie. Co stanie się, gdy Wasz kraj opuści te struktury? - pytał. Zwrócił uwagę, że sytuacja polityczna w Polsce na pewno nie pomaga rynkowi nieruchomości i nie można jej lekceważyć.

Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę, Panattoni Europe mówił, że - z punktu wiedzenia popytu - w jego biznesie sytuacja polityczna na razie niczego nie zmienia, bo firma odnotowuje rekordy. Z drugiej strony, nie wyobraża sobie funkcjonowania w swoim biznesie, jeśli Polska opuściłaby Unię Europejską. Tym bardziej – jak podkreślił Przemysław Krych, prezes zarządu, Griffin Real Estate, że w praktyce rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest już w strefie euro. - Czynsze, transakcje prowadzi się w tej walucie – mówił.

Arkadiusz Rudzki ze Skanska Property Poland jako największe ryzyka dla rozwoju branży wymienia silny wzrost cen na rynku budowlanym oraz to, że deweloperzy działają na małej rentowności. Z kolei Markus Lehnert, wiceprezes międzynarodowego działu rozwoju, Marriott International, uważa, że na jego branżę może mieć wpływ ograniczenie możliwości podróżowania, związane z sytuacją polityczną. – Przecież hotele żyją z tego, że ludzie się ze sobą spotykają – i w celach służbowych, i prywatnych - powiedział. - Era taniego pieniądza kończy się, a stopy procentowe nie będą już tak niskie – prognozował ekonomista Janusz Jankowiak.

Kluczowa jest skala

Na szczęście na razie polskie nieruchomości są atrakcyjne dla inwestorów, a pozytywnego obrazu naszej gospodarki nie burzą nawet zawirowania polityczne – twierdzą uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum 2017. Dla zagranicznych inwestorów, szczególnie tych z Azji czy Afryki Południowej, kluczowa jest skala inwestycji - interesują się głównie dużymi transakcjami portfelowymi.

Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment i moderator dyskusji “Geopolityka i nieruchomości” podkreśla, że kapitał “przemieszcza się” po Europie w poszukiwaniu rentowności. - Polska pod tym względem wciąż jest bardzo atrakcyjna. Dostrzegają to inwestorzy z Azji, głównie z Malezji i Korei. Nie są tu jednak obecni bezpośrednio.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA