PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłość polskich nieruchomości wiąże się z obecnością w strukturach UE

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 wrz 2017 09:24

Przyszłość polskich nieruchomości wiąże się z obecnością w strukturach UE Property Forum 2017
REKLAMA

Robert Dobrzycki uważa, że azjatycki kapitał pojawia się przede wszystkim na platformach inwestycyjnych. - Żeby było atrakcyjnie, musi być dużo. Ważne jest to, że polityka nie jest tu kluczowa. Wciąż wygrywamy lokalizacją i wielkością rynku – zaznaczył Robert Dobrzycki.

Rasheed Hassan zapytał uczestników dyskusji o to, jakie aktywa w Polsce generują największą rentowność. Xavier Jongen przekonywał, że olbrzymi potencjał drzemie w sektorze mieszkaniowym. - Ten rynek raczkuje, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę podejścia do zakupu mieszkania i stylu życia Polaków, to potencjał jest ogromny. Wystarczy spojrzeć na “yield gap” - mówi i dodaje, że marża brutto w Berlinie jest na poziomie marży netto w Warszawie, czyli ok. 4 proc. Dla porównania też, w tym roku w Paryżu spodziewana jest marża netto 2,5 proc., w Berlinie – 3 proc., a we Frankfurcie n. Menem - nieco ponad 3 proc.

Xavier Jongen, dodał, że jeśli w Polsce ma pojawić się jeszcze więcej zagranicznego kapitału, nasz kraj potrzebuje dobrego marketingu. - Kapitał lubi czuć, że jest chciany w danym państwie.

Ekonomista Janusz Jankowiak zaznaczył, że podstawy makroekonomiczne są dobre, ale są także bariery administracyjne i klimat polityczny. - W mojej opinii horyzont 5-10-letni już nie jest tak optymistyczny. Obecnego poziomu wzrostu PKB pewnie nie da się utrzymać. Co wtedy? – pytał.

W opinii Arkadiusza Rudzkiego kapitał azjatycki jest w Polsce obecny, choć głownie poprzez niemieckie firmy, które doskonale znają nasz kraj. Kluczem do sukcesu jest transparentność. - Największy wpływ na rynek inwestycyjny miała ostatnio wywołana dyskusja o VAT – powiedział.

W opinii Przemysława Krycha, prezesa Griffin RE, żeby kapitał azjatycki pojawił się w Polsce bezpośrednio i na dużą skalę potrzebny jest pierwszy gracz, który odważy się i przetrze szlaki innym. - Rozmawiamy z inwestorami z Singapuru i Malezji. Szukają dużych transakcji portfelowych – mówi. Dodaje, że tak samo było z inwestorami z Afryki Południowej. Dziś już widzą, jak można tu rosnąć. - EPP to dziś 1,7 mld euro. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do końca roku będzie to już 2,3 mld euro. Ale to nie koniec, będzie też 3 i 4 mld euro – zapowiada Krych. - Szykujemy duża transakcję z zupełnie nowym inwestorem z Afryki Południowej. Myślę, że będziemy mogli o niej poinformować już za kilka tygodni – zdradza.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA