PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłość polskiego rynku nieruchomości leży w zielonym budownictwie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 gru 2013 19:06

Przyszłość polskiego rynku nieruchomości leży w zielonym budownictwie - raport

Przedstawiciele polskiej branży nieruchomości komercyjnych postrzegają zielone budownictwo jako naturalną przyszłość rynku - wynika z pierwszego w Polsce badania "Analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce" zrealizowanego przez Construction Marketing Group. Wciąż jednak część branży nie jest świadoma szans, jakie niesie ze sobą stosowanie ekologicznych rozwiązań.

REKLAMA

Aż 85 proc. ankietowanych uznało, że zainteresowanie zielonym budownictwem jest w Polsce coraz większe i można mówić już o występującym na rynku nieruchomości trendzie. Jednocześnie 77 proc. badanych osób zgodziło się ze zdaniem, że popyt na „zieloną" powierzchnię biurową będzie rósł w przyszłości.

Zgodnie z pierwszymi wynikami badań CMG, specjaliści z branży nieruchomości komercyjnych uznają zielone budownictwo jako coś, w co warto zainwestować większe fundusze na etapie realizacji inwestycji. 57 proc. ankietowanych uznało, że za wynajem, budowę lub kupno zielonego budynku są skłonni zapłacić do 5 proc. więcej.

Optymistyczne postrzeganie „zielonego" budownictwa nie jest jednak na rynku powszechne. 32 proc. ankietowanych nie chce wydawać więcej na tego typu projekty. Jednocześnie 49 proc. badanych osób uważa, zastosowanie ekologicznych rozwiązań nie oznacza mniejszego ryzyka jeśli chodzi o efektywność operacyjną obiektu.

Ankietowani w zdecydowany sposób potwierdzili zyski finansowe płynące z zastosowania nowoczesnych technologii. 74 proc. badanych uważa, że ich wykorzystanie oznacza niższe koszty funkcjonowania. Warto zaznaczyć, że 21 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „Nie jestem pewna/pewien". To, zdaniem członków CMG, oznacza, że niezbędna jest dalsza edukacja inwestorów, deweloperów oraz najemców jeśli chodzi o zalety zielonych inwestycji.

Badanie zostało zainicjowane przez Buro Happold w ramach Construction Marketing Group. Jego celem jest analiza, co polski rynek nieruchomości komercyjnych rozumie pod pojęciem „zielony" lub „zrównoważony" budynek.

Ankieta internetowa została przygotowana we współpracy z firmą konsultingową PwC, która gwarantowała jej anonimowość oraz dostarczyła zebrane wyniki. Dokładna analiza danych oraz ich opracowanie zostały przygotowane przez Buro Happold we współpracy z Colliers International.

Misją CMG jest stworzenie możliwości poznania się osób zajmujących się marketingiem strategicznym, rozwojem biznesu oraz komunikacją na rynku budowlanym i nieruchomości; edukacja branży budowlanej i nieruchomości w zakresie zrównoważonego rozwoju; wzajemne dokształcanie się z zakresu marketingu strategicznego, a także budowanie i promowanie strategicznej roli marketingu oraz zrównoważonego rozwoju w branży.

  • 1
  • 2
  • man 2014-01-07 09:15:47
    jak będzie za dobre to zielone to zaraz rząd to skutecznie opodatkuje, nie martwcie się, trzeba zmian facebook.com/RestartPolski

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA