PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ranking najlepszych miast do życia. Wrocław w połowie stawki

  • Autor: PAP
  • 04 mar 2015 20:08

Ranking najlepszych miast do życia. Wrocław w połowie stawki

Na czele rankingu miast ponownie znalazł się Wiedeń jako miasto, w którym żyje się najlepiej z 221 uwzględnionych w zestawieniu opublikowanym w środę przez firmę doradczą Mercer. Najgorzej żyje się w Bagdadzie. Pośrodku, na miejscu 100., znalazł się Wrocław.

REKLAMA

Wiedeń, liczący 1,7 mln mieszkańców, zajmuje w rankingu pierwsze miejsce od sześciu lat z rzędu. W tegorocznym ponownie dobrze wypadły miasta niemieckie i szwajcarskie. W pierwszej dziesiątce utrzymały się: Zurych (2. miejsce), Monachium (4), Duesseldorf (6) i Frankfurt (7). Doszły do nich Genewa (8) i Kopenhaga (9).

Oprócz europejskiej siódemki w pierwszej dziesiątce znajdują się też miasta takie, jak Auckland w Nowej Zelandii (3), Vancouver w Kanadzie (6) i Sydney w Australii (10.)

Mercer sporządza swój ranking dla przedsiębiorstw i organizacji, uwzględniając takie kryteria, jak stabilizacja polityczna, opieka zdrowotna, oświata, przestępczość, oferta rekreacyjna i transport. Służyć ma on jako pomoc w szacowaniu wynagrodzeń i rozłąkowego dla międzynarodowego personelu.

Najlepsze do życia miasto - stolica Austrii - może poszczycić się bogatym życiem kulturalnym, dobrą opieką zdrowotną i umiarkowanymi kosztami mieszkaniowymi. W ramach rocznego biletu uprawniającego do korzystania z rozległego systemu transportowego dzienny koszt nielimitowanych przejazdów wynosi około 1 euro dziennie. Dzięki starym kawiarniom z habsburskich jeszcze czasów, wspaniałym barokowym pałacom, operze i licznym instytucjom kulturalnym miasto jest silnym magnesem dla turystów.

Najgorszymi zachodnioeuropejskimi miastami okazały się Belfast (63) i Ateny (85).

Standardy i jakość życia w miastach Europy Środkowej i Wschodniej mają dużą rozpiętość. Najwyżej oceniono Pragę (68. miejsce) i ex aequo Budapeszt i Lublanę (75). Najgorzej żyje się w Kijowie (176), Tiranie (180) i Mińsku (189).

Ale największą rozpiętość standardów życia odnotowano w Azji. Najlepsze do życia azjatyckie miasto to Singapur, 25. na liście, do najgorszych należy Duszanbe w Tadżykistanie - na 214. miejscu, a ranking zamyka Bagdad.

W ramach swego rankingu Mercer wybrał też grupę miast, które wyrastają na kolejne centra biznesowe. Znalazł się wśród nich Wrocław.

Grupa ta przedstawia się następująco: Durban w RPA (85. miejsce w rankingu) staje się coraz większym ośrodkiem produkcyjnym i wysyłkowym; Cheonan w Korei Płd. (98) - ośrodek technologiczny i uniwersytecki; Taichung na Tajwanie (99) - bogate tradycje kulturalne przyciągają do miasta rozmaite przedsiębiorstwa przemysłowe z regionu i świata; Wrocław (100) - mocne zasoby ludzkie, utalentowani pracownicy i dobra infrastruktura; Manaus w Brazylii (127) - przyciąga biznes swoją wolną strefą gospodarczą; Hajderabad w Indiach (138) - siedziba wielu firm usługowych (IT, ubezpieczenia i finanse); Chongqing w Chinach (142) - przemysł wytwórczy, węzeł transportowy; Xi'an w Chinach (142) - strefa gospodarcza i rozwoju technologicznego; Pune w Indiach (145) - siedziba firm sektora IT i motoryzacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA