PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ratusz mówi nie zabudowie Placu Defilad

 • Autor: Gazeta Wyborcza/Propertynews.pl
 • 01 cze 2016 07:43

Ratusz mówi nie zabudowie Placu Defilad Pałac Kultury (materiały prasowe)

Las wieżowców wokół Pałacu Kultury? Ta wizja staje się coraz mniej realna. Warszawski ratusz storpedował możliwość budowy 230-metrowego projektu.

REKLAMA

Jak podaje Gazeta Wyborcza, urząd wycofał się z procedury odsprzedania działek, których brakuje inwestorowi wieżowca. Chodzi o około 900 mkw. zlokalizowanych na północ od Sali Kongresowej.

Powód? Wizualizacja zaprezentowana przez inwestora została negatywnie zaopiniowana przez miasto - jako rzucająca zbyt duży cień na okoliczne bloki.

W tym momencie Marcin Marcinkowski, inwestor projektu, posiada 1,6 tys. mkw. nieruchomości. Bez działki, którą posiada obecnie miasto, nie uda się jej zabudować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • architekt 2016-06-03 02:01:06
  Trochę w to nie wierzę że inwestor+architekt biorąc się za takie przedsięwzięcie nie analizują linijki słońca .Musieli pokazać jakieś opracowanie miastu, jeśli nie to miasto mogło zrobić swoją analizę.
  Na wizualizacjach budynek wydaje się być smukły ,jego orientacja względem słońca pokazuje że nie może tam być mowy o zacienianiu bloku przy ul.E.Plater.
 • urbanista 2016-06-01 12:54:03
  Są dwa sposoby sterowania rozwojem miasta (w szczególności zabudową i zagospodarowaniem terenów): - transparentne procedury planistyczne, na podstawie których wydawane są decyzje o pozwoleniu na budowę właścicielom terenów/inwestorom, którzy planują zabudowywać ich tereny w zgodności z ustaleniami odnośnego planu miejscowego;
  - manipulowanie procedurami administracyjnymi (decyzjami o WZ) i innymi (ze sfery gospodarowania gruntami, decyzjami dot. infrastruktury itp.) praktycznie bez publicznej kontroli... Władze W-wy wpadły we własną "pułapkę": uchwaliły dość szczegółowy plan miejscowy, a teraz blokują realizację jego ustaleń; jednak w omawianej sprawie istotne jest także to, że inwestor projektuje zabudowę co prawda w zgodności z ustaleniami mpzp, ale nie tylko na "własnym" terenie, ale także na działkach, do których nie ma tytułu prawnego, a więc dopóki takiego tytułu nie przedstawi decyzja o PnB nie może być mu wydana... oczywiście inwestora / projektanta oraz organ wydający decyzję o PnB "wiążą" nie tylko ustalenia mpzp, ale także inne przepisy np. warunki techniczne; plan ustala maksymalne wskaźniki np. wysokości i intensywności zabudowy, jednak są one weryfikowane w fazie projektowania zabudowy poprzez sprawdzenie zgodności projektu z innymi przepisami; jeśli projektant zabudowy sporządził projekt wykorzystując maksymalne wskaźniki ustalone w planie, a nie zweryfikował projektu pod kątem wymagań zawartych w innych przepisach (n. dot. przesłaniania i zacieniania), to - albo nie jest kompetentnym profesjonalistą, albo... świadomie wprowadził w błąd klienta...

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA