PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Realizacja nowych projektów biurowych w Warszawie nabiera tempa - raport

 • Autor: Propertynews.pl
 • 20 lis 2013 15:38

Realizacja nowych projektów biurowych w Warszawie nabiera tempa - raport

Według najnowszego raportu Savills analizującego warszawski rynek powierzchni biurowych, rozwój nowych inwestycji biurowych w Warszawie nabiera tempa, na co wskazuje ponad 47 budynków będących obecnie w trakcie budowy o łącznej powierzchni 672 000 mkw. Analitycy przewidują, że wkrótce doprowadzi to do przesunięcia centrum miasta na zachód, w kierunku ulicy Towarowej i Ronda Daszyńskiego, czyli terenów, które zyskują na popularności wśród deweloperów.

REKLAMA

- Tempo rozwoju nowych inwestycji przyspiesza. Rynek biurowy może wzrosnąć do ponad pięciu milionów mkw. do końca 2016 roku, co stanowi wzrost o milion m kw. w ciągu zaledwie trzech lat. Sentyment wśród deweloperów jest wciąż wysoki, a ponad połowa projektów jest budowana spekulacyjnie - komentuje Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Savills.

Według analityków Savills, w 2013 roku podaż powierzchni biurowej przekroczy 300 000 mkw. Między styczniem a wrześniem wynajęto 518 000 mkw. powierzchni biurowej wynajętej w Warszawie, a czynsze w najlepszych lokalizacjach są na poziomie €22.00-23.00 mkw. / miesiąc.

W trzecim kwartale 2013 roku wynajęto 184 600 mkw., co stanowi drugi najlepszy wynik kwartalny od 2005 r.; natomiast pod koniec roku możemy liczyć na kolejny rekord i ok. 650 000 mkw. wynajętej powierzchni biurowej. Analitycy Savills oczekują, że poziom pustostanów na koniec roku wyniesie powyżej 10,1 proc.

Według danych przedstawionych przez Savills, 30 proc. powierzchni biurowej zostało wynajętych w wyniku przedłużenia umowy najmu, przy ogólnym popycie na powierzchnie biurowe generowanym w głównej mierze przez dobór nowej powierzchni biurowej, ekspansję i konsolidację. Ponadto, liczba nowych firm, które otwierają swoje pierwsze biuro w mieście jest niższa niż kilka lat temu, dlatego przeważa popyt ze strony firm już obecnych w kraju.

- W związku z rosnącą aktywnością ze strony dużych najemców poszukujących ponad 10000 mkw. powierzchni biurowej, możemy oczekiwać, że wkrótce na rynku zostaną podpisane dłuższe umowy najmu, nawet na okres ponad 10 lat - dodaje Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych.

Savills przewiduje, że w 2014 roku podaż dostępnej powierzchni biurowej osiągnie ponad 342400 mkw. w ponad 28 realizowanych projektach. Savills zauważa, pomimo wysokiego poziomu popytu, wolumen nowej podaży może zwiększyć średni poziom pustostanów do 11, 6 proc. i 12,4 proc. w 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gość 2013-11-25 23:07:25
  to się zgadza, prawdziwe city mamy na Woli. mnie bardzo ciekawi jak to będzie wyglądało w przyszłości jak już te inwestycje powstaną. bo jeszcze na rondzie onz będzie też wysoka wieża UBS, postawią ją w miejsce rozebranego Ilmetu. widać jak zabiega się o dobre miejsce. też na wizualizacjach wygląda nieźle. zobaczymy
 • Czytelnik 2013-11-21 14:05:27
  Sprytnie zostało już zmienione bo było 672 0000 mkw
 • 1234 2013-11-21 12:04:09
  W której wartości?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA