PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Recepta na sukces Poznania jest prosta: Dobrze wykształcone kadry

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2016 10:14

Recepta na sukces Poznania jest prosta: Dobrze wykształcone kadry Property Forum Poznań 2016

Brak dobrze wykształconej siły roboczej to jedno z największych zagrożeń dla przyszłości polskiej gospodarki. Fakt ten jest szczególnie widoczny w Wielkopolsce. O tym, jak zapewnić dostęp do wystarczającej liczby pracowników mówiono podczas Property Forum Poznań 2016.

REKLAMA

Zdaniem Pawła Drapikowskiego, dyrektora Instytutu Automatyki i Inżynierii Informatycznej, Politechnika Poznańska, recepta na sukces Poznania jest prosta. - Musimy mieć dobrze wykształcone kadry. Jednocześnie żadna szkoła nie zapewni osób, które będą idealnie pasowały do danych firm. Dlatego uczelnie powinny uczyć podstaw i kompetencji miękkich – tłumaczył.

Z takim sposobem myślenia nie zgodził się Andrzej Głowacki, prezes zarządu, DGA. - Recepta nie jest prosta. Kryzys leży po obu stronach. Kiedyś na ogłoszenie z pracą dostawałem 50 odpowiedzi. Dziś 4 to już sukces – tłumaczył Głowacki.

Jak naprawić edukację

Brak pracowników wynika nie tylko z ich niedopasowania do potrzeb rynku. - W Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej w Unii Europejskiej. Jeśli byłby on na poziomie krajów zachodnich, mielibyśmy milion dodatkowych pracowników. Mniej więcej tylu mamy obecnie pracowników z Ukrainy – dodał Andrzej Głowacki.

Zdaniem prezesa DGA kluczem jest podniesienie efektywności pracy oraz dopasowanie struktury kierunków wyższych. Odpowiedzią na problem może więc być mądra polityka edukacyjna. - Poznań stał się ofiarą sukcesu. Mamy wysokie koszty pracy i niskie bezrobocie, a to powoduje brak dużych inwestycji – tłumaczył Krzysztof Nowakowski, rektor, Collegium Da Vinci.

Jedną z przyczyn jest brak rozsądnego podejścia do edukacji. - Kluczem do sukcesu jest mądry system edukacyjny, tworzony poprzez dialog tych, którzy kształcą z tymi, którzy później będą zatrudniali studentów – dodał.

Imigranci, pomożecie?

Jak zauważył moderator, Andrzej Kubisiak z Work Service, ratunkiem dla pracodawców może być dopływ imigrantów.

- To jedna z możliwości w drodze do sukcesu. Zrobiło to wiele krajów, za którymi gonimy. Potrzebna jest mądra polityka imigracyjna, nie tylko przywiezienie ludzi ze Wschodu – odpowiedział Krzysztof Nowakowski.

Widać tu analogię do Polski sprzed 25 laty. - Na Ukrainie czy Białorusi są olbrzymie rzesze młodych ludzi, którzy szukają swoich szans. Ta szansa jest w Polsce. Dlatego mądra imigracja, która nie zagrozi rozwarstwieniu kulturowemu, może pomóc zarówno im, jak i nam. Są Słowianami i mogą bez problemu zintegrować się z lokalna społecznością – komentował.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA