PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym odbije się na kondycji rynku biurowego

  • Autor: DTZ
  • 03 paź 2011 10:35

Redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym odbije się na kondycji rynku biurowego

Europejski rynek powierzchni biurowych będzie musiał zmierzyć się z cięciami w sferze publicznej. Raport "DTZ Insight - Impact of Europe's austerity measures" podkreśla ograniczone zainteresowanie inwestorów ryzykownymi projektami choć przeprowadzona przez firmę analiza ujawnia, że rynki najbardziej narażone na ryzyko mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu w stosunku do rynków, które nie są postrzegane jako ryzykowne.

REKLAMA

Agencja DTZ posegregowała kraje europejskie według trzech kryteriów: wysokości długu publicznego w stosunku do PKB; wzrostu PKB oraz procentowego ujęcia redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym (jako stosunek do całkowitego zatrudnienia pracowników biurowych).

Według DTZ ograniczenie wydatków na zatrudnienie w sektorze publicznym będzie miało duży wpływ na rynki nieruchomości w niektórych krajach.

Grecja, Irlandia, Włochy i Portugalia są sklasyfikowane jako kraje „najbardziej narażone" na cięcia w sferze publicznej. W przypadku pięciu krajów (w tym w przypadku Niemiec i Wielkiej Brytanii) ryzyko to jest okreslone jako „nieznaczne". Państwa określane jako „najmniej narażone" na redukcje to głównie kraje spoza strefy euro. Są to kraje ze Skandynawii i z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Na przestrzeni kolejnych pięciu lat roczny zwrot z inwestycji kształtować się będzie na średnich poziomach 8,4 proc. w przypadku rynków najbardziej narażonych, 7,8 proc. dla rynków narażonych nieznacznie i 6,7 proc. dla rynków zagrożonych w najmniejszym stopniu.

Różnice w wysokości zwrotów z inwestycji determinowane są głównie przez różnice w dochodach osiąganych z poszczególnych inwestycji, a w małym stopniu przez wzrost wartości samego kapitału. Na najbardziej narażonych rynkach przewiduje się również spadek rentowności obligacji skarbowych i powrót z wysokich poziomów do średniej z długiego okresu. To kontrastuje z rynkami, na których nie przewiduje się znaczących zmian i gdzie rentowność obligacji wzrośnie.

Należy zauważyć, że chociaż całkowity zwrot z inwestycji na najbardziej narażonych rynkach będzie większy, to wzrost poziomu wynajmu powierzchni biurowych pozostanie na niskim poziomie. Przewidywane redukcje zatrudnienia studzą rynki, ponieważ spadek zatrudnienia w sektorze publicznym będzie miał znaczący wpływ na kondycję sektora prywatnego.

- Czterema najbardziej narażonymi na redukcje krajami są Grecja, Irlandia, Portugalia i Włochy. Warto jednak zauważyć, że większość krajów w naszym regionie (17) pozostaje w dobrej kondycji i zdaje się nie być bezpośrednio dotkniętych przez kryzys - mówi Matthew Hall, Associate Director w Zespole Prognoz i Strategii DTZ.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA