PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym odbije się na kondycji rynku biurowego

  • Autor: DTZ
  • 03 paź 2011 10:35

Redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym odbije się na kondycji rynku biurowego

Europejski rynek powierzchni biurowych będzie musiał zmierzyć się z cięciami w sferze publicznej. Raport "DTZ Insight - Impact of Europe's austerity measures" podkreśla ograniczone zainteresowanie inwestorów ryzykownymi projektami choć przeprowadzona przez firmę analiza ujawnia, że rynki najbardziej narażone na ryzyko mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu w stosunku do rynków, które nie są postrzegane jako ryzykowne.

REKLAMA

Agencja DTZ posegregowała kraje europejskie według trzech kryteriów: wysokości długu publicznego w stosunku do PKB; wzrostu PKB oraz procentowego ujęcia redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym (jako stosunek do całkowitego zatrudnienia pracowników biurowych).

Według DTZ ograniczenie wydatków na zatrudnienie w sektorze publicznym będzie miało duży wpływ na rynki nieruchomości w niektórych krajach.

Grecja, Irlandia, Włochy i Portugalia są sklasyfikowane jako kraje „najbardziej narażone" na cięcia w sferze publicznej. W przypadku pięciu krajów (w tym w przypadku Niemiec i Wielkiej Brytanii) ryzyko to jest okreslone jako „nieznaczne". Państwa określane jako „najmniej narażone" na redukcje to głównie kraje spoza strefy euro. Są to kraje ze Skandynawii i z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Na przestrzeni kolejnych pięciu lat roczny zwrot z inwestycji kształtować się będzie na średnich poziomach 8,4 proc. w przypadku rynków najbardziej narażonych, 7,8 proc. dla rynków narażonych nieznacznie i 6,7 proc. dla rynków zagrożonych w najmniejszym stopniu.

Różnice w wysokości zwrotów z inwestycji determinowane są głównie przez różnice w dochodach osiąganych z poszczególnych inwestycji, a w małym stopniu przez wzrost wartości samego kapitału. Na najbardziej narażonych rynkach przewiduje się również spadek rentowności obligacji skarbowych i powrót z wysokich poziomów do średniej z długiego okresu. To kontrastuje z rynkami, na których nie przewiduje się znaczących zmian i gdzie rentowność obligacji wzrośnie.

Należy zauważyć, że chociaż całkowity zwrot z inwestycji na najbardziej narażonych rynkach będzie większy, to wzrost poziomu wynajmu powierzchni biurowych pozostanie na niskim poziomie. Przewidywane redukcje zatrudnienia studzą rynki, ponieważ spadek zatrudnienia w sektorze publicznym będzie miał znaczący wpływ na kondycję sektora prywatnego.

- Czterema najbardziej narażonymi na redukcje krajami są Grecja, Irlandia, Portugalia i Włochy. Warto jednak zauważyć, że większość krajów w naszym regionie (17) pozostaje w dobrej kondycji i zdaje się nie być bezpośrednio dotkniętych przez kryzys - mówi Matthew Hall, Associate Director w Zespole Prognoz i Strategii DTZ.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA