PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Regionalny rynek biurowy w dobrej formie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 maj 2017 17:43

Regionalny rynek biurowy w dobrej formie Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL

Wrocław wyprzedził Kraków pod względem popytu w I kw. W budowie jest 1,66 mln mkw., z czego 965 tys. mkw. poza Warszawą – to historycznie największa aktywność budowlana rejestrowana na rynkach regionalnych. Mocny wzrost popytu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. firmy podpisały umowy najmu na 371,7 tys. mkw., w tym 177,7 tys. mkw. poza Warszawą.

- W pierwszym kwartale tego roku rynek najmu osiągnął bardzo dobre wyniki – w samej Warszawie popyt był o 36 proc. wyższy niż w trakcie pierwszych trzech miesięcy roku ubiegłego. Poza stolicą wynajęto o prawie dwie trzecie więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. To szczególnie dobry prognostyk na resztę roku, jako że zwykle w I kwartale rynek biurowy rozwija się w spokojniejszym tempie - komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

- Poza Warszawą lwią część popytu podzieliły między siebie Wrocław i Kraków. Popyt w tych miastach sięgnął odpowiednio 58,9 tys. mkw. i 52,5 tys. mkw., co łącznie stanowi 63 proc. regionalnego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. Po raz pierwszy Wrocław zarejestrował wyższy popyt niż Kraków - wymienia Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Duże umowy najmu zawarły tradycyjnie już firmy z sektora usług dla biznesu.

- Jednym z motorów wzrostu rynku biurowego, odpowiedzialnym za tak dobre wyniki w obszarze popytu jest tradycyjnie już sektor nowoczesnych usług dla biznesu, którego udział w całkowitym popycie na rynkach poza Warszawą wyniósł 57 proc. We Wrocławiu i Krakowie było to odpowiednio 74 proc. i 69 proc. - dodaje Karol Patynowski.

W I kw. bieżącego roku polski rynek biurowy urósł o ponad 151,4 tys. mkw., w tym 67,2 tys. mkw. przypadło na główne aglomeracje poza stolicą. W tej kategorii rynki regionalne zdominował Kraków.

Z analiz JLL wynika, że w 2017 r. polski rynek biurowy może urosnąć łącznie o ok. 800 tys. mkw., z czego ponad 500 tys. mkw. przypadnie na miasta regionalne. Jeśli plany deweloperów zostaną zrealizowane w terminie będzie to największa roczna nowa podaż poza Warszawą.

- W Polsce powstaje obecnie 1,66 mln mkw., z czego aż 965 tys. mkw. poza Warszawą. Nigdy dotąd tak wiele nie budowało się na rynkach regionalnych. Największą aktywnością deweloperów charakteryzuje się nadal Warszawa, gdzie buduje się 700 tys. mkw. Poza stolicą liderem pozostaje Kraków z realizowanymi projektami o łącznej powierzchni aż 268,2 tys. mkw. Wysokim poziomem powierzchni znajdującej się w budowie cechują się także Wrocław – 208,1 tys. mkw. oraz Trójmiasto – 150 tys. mkw. Biorąc pod uwagę skalę powierzchni w budowie spodziewamy się, że stolica Małopolski przekroczy poziom 1 mln mkw. jeszcze w tym roku, a stolica Dolnego Śląska w 2018 r. - wylicza Mateusz Polkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA