PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Regiony kuszą najemców biurowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 lut 2017 13:55

Regiony kuszą najemców biurowych Krzysztof Misiak, partner w Cushman & Wakefield

Aż o 50 proc. wyższy od średniej z ostatnich lat był w 2016 roku popyt na biura w polskich regionach - wynika z danych Cushman & Wakefield. Za rozwój odpowiada w dużym stopniu branża usług biznesowych.

REKLAMA

W 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) zbliżyły się do granicy 4 mln mkw.

Poza stolicą, liderami pozostają Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Popyt na biura utrzymał się na wysokim poziomie wynoszącym blisko 590 tys. mkw. i był o 50 proc. większy od średniej wartości odnotowanej w latach 2011-2015. 

Łączny wolumen transakcji najmu, zawartych na rynkach regionalnych w 2016 roku ustabilizował się na poziomie 585 tys. mkw., z czego najwięcej odnotowano w Krakowie (188 tys. mkw.) i we Wrocławiu (120 tys. mkw.). Na koniec ubiegłego roku absorbcja netto była pozytywna i wyniosła około 380 tys. mkw. (wzrost o 9 proc. w porównaniu do 2015 roku).

– Biurowe rynki regionalne rozwijają się dynamicznie i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najemców. Liderami pozostają Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Inne miasta, czyli Łódź, Poznań i Katowice również cechują się niesłabnącym popytem, a Lublin i Szczecin to kolejne rynki ze znacznym potencjałem wzrostu. Za rozwój w regionach odpowiada w dużym stopniu branża usług biznesowych. Obecnie w Polsce działa prawie tysiąc firm w tym sektorze zatrudniających ponad 200 tys. pracowników. Jesteśmy nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego – mówi Krzysztof Misiak, partner, dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w Cushman & Wakefield.

W ubiegłym roku wielkość nowej podaży dostarczonej na rynek osiągnęła 491 tys. mkw. (wzrost o 34 proc. w stosunku do 2015 roku). Wynik ten jest lepszy o 75 proc. w porównaniu do średniej z lat 2011-2015 wynoszącej 280 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni biurowej oddano do użytku na najbardziej dojrzałych rynkach Krakowa (149 tys. mkw.) i Wrocławia (142 tys. m kw.).

– Silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową kreuje aktywność deweloperów w regionach. W tym roku, ze względu na wielkość powierzchni w budowie, spodziewamy się wysokiego poziomu podaży, porównywalnego do rekordowej wartości odnotowanej w 2016 r. Najwięcej nowych biur po raz kolejny powstanie w Krakowie,  gdzie zasoby już w tym roku przekroczą 1 milion mkw. – mówi Kamila Wykrota, Partner, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA