PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

REIT po Polsku! GPW szykuje propozycję

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 07 mar 2016 14:00

REIT po Polsku! GPW szykuje propozycję Fot. GPW

Nadchodzi czas polskich REIT-ów! Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska oficjalnie zaproponowała utworzenie ich polskiego odpowiednika. GPW rozpoczęła prace nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań.

REKLAMA

- Według naszej propozycji REIT to spółka wynajmu nieruchomości komercyjnych, która jest notowana na giełdzie, gromadzi w swoim portfelu nieruchomości i wynajmuje je w celu czerpania stałego dochodu. Nieruchomościami z portfela zarządza samodzielnie lub przez wyspecjalizowaną firmę. Co ważne, spółki REIT są zobowiązane regularnie wypłacać dywidendę, na poziomie co najmniej 80 proc. zysku. Zasilają przy tym budżet państwa wpływami w formie opodatkowania dywidend - informuje biuro prasowe GPW.

- GPW podjęła się roli koordynatora prac nad przygotowaniem rozwiązania, które umożliwiłoby wprowadzenie spółek wynajmu nieruchomości komercyjnych, w formie REIT-ów, do polskiego porządku prawnego. Zależy nam na tym, aby wypracowane rozwiązanie było jak najlepsze dla uczestników rynku. Przyglądamy się rozwiązaniom stosowanym w innych krajach i zastanawiamy się, które z nich mogłyby najlepiej działać w Polsce. Rozmawiamy także z uczestnikami polskiego rynku, na przykład z przedstawicielami sektora nieruchomości. Formułujemy nasze propozycje i przedstawiamy je decydentom - tłumaczą przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych.

Wszyscy za REIT-ami

Eksperci i analitycy rynku o konieczności wprowadzenia REIT-ów mówią od lat. Biura, centra handlowe czy magazyny w Polsce kupowane są głownie przez inwestorów zagranicznych. Nabywają je spodziewając się stałych zysków z najmu. Chętnie inwestują u nas m.in. niemieckie fundusze emerytalne czy też amerykańskie firmy private equity.

- Ponad 90 proc. zlokalizowanych w Polsce nieruchomości komercyjnych jest własnością zagranicznego kapitału, który czerpie z nich dochody - rozwiązania z zakresu optymalizacji podatkowej powodują, że polski budżet na tym nie korzysta. Polski kapitał nie jest zaangażowany w rozwój krajowego rynku nieruchomości komercyjnych. Tak samo polskie fundusze emerytalne nie mogą czerpać z niego bezpośrednio korzyści. GPW wspiera rozwiązania mające na celu wprowadzenie rodzimego kapitału na polski rynek nieruchomości komercyjnych, co jednocześnie sprzyjałoby wielomilionowym wpływom do budżetu państwa - argumentują przedstawiciele GPW.

Brak struktury pozwalającej inwestować bez konieczności płacenia wysokich podatków dochodowych od lat jest podstawową bolączką rynku.

- Głównym problemem naszego kraju jest brak struktury, odpowiadającej funduszom typu REIT. To bardzo utrudnia realizację zysków z inwestycji nieruchomościowych, przez co perspektywa dla przyciągnięcia zagranicznych inwestorów nie jest wystarczająco korzystna - mówił podczas konferencji Property Forum prezes Griffin Real Estate, Przemysław Krych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA