PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

REIT-y i nieruchomości komercyjne. Czy jest szansa na wspólny mianownik?

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2017 15:34

REIT-y i nieruchomości komercyjne. Czy jest szansa na wspólny mianownik? Property Forum 2017

Wyłączenie z REIT-ów nieruchomości komercyjnych zaskoczyło rynek i w pewnym stopniu zmotywowało do szukania innych dróg rozwoju. Czy REIT-y i polskie nieruchomości komercyjne znajdą wspólny mianownik? To jeden z tematów dyskusji, która odbyła się podczas Property Forum.

REKLAMA

- Jesteśmy rynkiem dużym, atrakcyjnym i stabilnym. Szkoda, że bez polskiego REIT-a – mówi Radosław Świątkowski, prezes zarządu, Reino Partners. - Świat jest jednak otwarty i wciąż pozostają REIT-y zagraniczne.

Jak dodaje Maciej Dyjas, Co-Managing Partner & Co-CEO, Griffin Real Estate, rynek podmiotów zainteresowanych tworzeniem lub inwestowaniem w REIT-y znajdzie swoją drogę, ale inwestorom na pewno będzie trudniej.

Zagraniczne REIT-y to jedna z dróg, inną może być koncentrowanie się na sprawdzonych ścieżkach rozwoju. - Będziemy w dużej mierze bazować na kapitale spoza granic Polski – twierdzi Marcin Juszczyk, członek zarządu, Capital Park SA. - Wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia, m.in. budowę Norblina. Skupimy się na deweloperce.

Co traci rynek? - Przede wszystkim wyłączenie nieruchomości komercyjnych to utrata potencjalnych ulg podatkowych - mówi Piotr Goździewicz, MRICS, dyrektor, Capital Markets, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland Sp. z o.o. - Tracimy również alternatywne źródło kapitału dla rozwoju rynku. Obiekty mieszkaniowe czy akademiki to zwykle druga – pod względem wielkości – grupa nieruchomości w REIT-ach. Typową bazą REIT- ów są nieruchomości komercyjne – biura i centra handlowe. Nowa ustawa uniemożliwi rozwój tych aktywów.

- Takim rynkiem, gdzie udział sektora mieszkaniowego jest duży jest Hiszpania, jednak nie ma na świecie krajów, w których działają wyłącznie REIT-y dedykowane jedynie obiektom mieszkalnym – mówi Michał Pietuszko, radca prawny, Counsel, DLA Piper.

Według Jarosława Grzywińskiego, doradcy zarządu, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, nie jest to pierwsza i zapewne nie ostatnia koncepcja zmiany ustawy. - Jesteśmy niezadowoleni ze zmiany kierunku prac, ale trzeba je przyjąć – mówi.

Kto będzie beneficjentem ustawy i czy na pewno skorzystają na niej nieruchomości mieszkaniowe pokaże czas i kolejne etapy prac nad ustawą. - Nie wiadomo kiedy i nie wiadomo w jakim kształcie pojawią się przepisy, ale z drugiej strony jest jeszcze czas, by lobbować i przedstawić mocne argumenty za włączeniem nieruchomości komercyjnych w przedmiot ustawy - przekonuje Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu, BGK Nieruchomości SA.

Zdaniem Macieja Dyjasa, przez pewien czas rynek będzie mały ze względu na ograniczoną liczbę podmiotów, które spełnią warunki do utworzenia REIT-u. - Portfolio Griffina to kilka tysięcy mieszkań w przygotowaniu, więc dobrze, że mamy chociaż perspektywy na REIT-y mieszkaniowe – podsumowuje Dyjas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA