PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekord już jest, ale wyzwania pozostają

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 mar 2016 10:12

Rekord już jest, ale wyzwania pozostają Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills

Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez ekspertów Savills, 2015 rok był rekordowy pod względem aktywności najemców na warszawskim rynku powierzchni biurowych. Nie oznacza to, że można zapomnieć o zagrożeniach dla jego przyszłości.

REKLAMA

Ponadprzeciętny wynik w 2015 roku został osiągnięty zarówno pod względem całkowitego wolumenu transakcji najmu, który osiągnął 832 tys. mkw., jak i pod względem absorpcji netto, która po raz pierwszy od pięciu lat była wyższa niż nowa podaż dostarczona na rynek, i wyniosła 288,5 tys. mkw.

Tak wysoki popyt brutto oraz absorpcja netto spowodowały obniżenie współczynnika pustostanów do poziomu 12,3 proc., co przekłada się na około 571,6 tys. mkw. dostępnej powierzchni.

- Rok 2015 był wyjątkowo udany dla rynku biurowego w Warszawie. Ogromne zainteresowanie najemców, które przełożyło się na rekordowo wysoki wolumen transakcji, nie jest jedyną oznaką przyspieszenia, które obserwujemy na rynku. Niezwykle ważny jest również wysoki poziom absorpcji netto, który przekłada się na obniżenie wskaźnika pustostanów pierwszy raz od czterech lat- powiedział Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Ponad 32 proc. wolumenu transakcji najmu stanowiły renegocjacje i przedłużenia umów najmu, a ponad 124,4 tys. mkw. powierzchni biurowej wynajęto w budynkach w trakcie trwania ich budowy (tzw. umowy typu pre-leas). Analitycy wskazują, że najbardziej popularne wśród najemców były budynki najnowsze, oddane do użytkowania w latach 2012-2015. Najczęściej wynajmowano powierzchnie do 300 mkw. a także 1-3 tys. mkw.

Analitycy Savills podkreślają również wysoką aktywność deweloperów, którzy w 2016 roku planują dostarczyć na rynek około 468 tys. mkw., z 690 tys. mkw., które jest obecnie w budowie. Wśród deweloperów, którzy nie zwalniają tempa i planują rozpoczęcie kolejnych projektów, znajdują się Ghelamco, Karimpol, Golub GetHouse wraz z Mennicą Polską i S+B wraz z Commerz Real.

Stawki czynszów w biurowcach położonych w Centralnym Obszarze Biznesu zaczynają się już od 16 EUR/mkw./miesiąc w starszych budynkach i dochodzą do 23 EUR/mkw./miesiąc. Ze względu na rosnącą liczbę budynków wieżowych, najwyższe czynsze mogą sięgnąć nawet 25- 26 EUR/mkw./miesiąc za powierzchnie zlokalizowane na najwyższych piętrach z doskonałym widokiem na panoramę miasta.

Dorota Ejsmont, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, Reprezentacja Wynajmującego w Savills, podkreśla że w związku z rekordową podażą, którą deweloperzy planują wprowadzić na rynek w 2016 roku, nadchodzące miesiące będą wyzwaniem dla rynku. - Presja na obniżenie stawek czynszowych jest nadal widoczna, jednak wraz z postępowaniem komercjalizacji budowanych wieżowców, będzie ona coraz mniejsza - wyjaśnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA