PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowa wartość transakcji inwestycyjnych w Europie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 mar 2014 14:56

Rekordowa wartość transakcji inwestycyjnych w Europie

Według najnowszego raportu Savills analizującego europejskie rynki inwestycyjne, w 2013 roku odnotowano najwyższą wartość transakcji inwestycyjnych w całej Europie od 2007 r. Wartość transakcji na tym obszarze wyniosła w przybliżeniu 141 mld euro, co stanowi 21 proc. wzrost w porównaniu z 2012 rokiem.

REKLAMA

Podczas gdy 77 % wolumenu wartości transakcji odnotowano na głównych rynkach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, rynki peryferyjne również wykazały znaczny wzrost. Rynki w Grecji (+1011%), Irlandii (+210%) i we Włoszech (+138%), po Wielkiej Brytanii (+43%), Polsce (+28%) i Niemczech (+20%), odnotowały najsilniejszy wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych. Wzrost ten jest zwłaszcza widoczny w Grecji, gdzie w wyniku prywatyzacji i sprzedaży aktywów państwowych, nastąpił dziesięciokrotny wzrost wolumenu transakcji, osiągając poziom 900 mln euro.

W kolejnych kwartałach 2014 roku, analitycy Savills spodziewają się dwucyfrowego wzrostu wolumenu transakcji w Irlandii (+32 %), Szwecji (+30%) i Francji (+24%), co odzwierciedla powrót do normalnej aktywności. Dwucyfrowego wzrostu oczekuje się również w Hiszpanii (+19%), na co wskazuje niesłabnące zainteresowanie tym rynkiem ze strony inwestorów, przekonanych, że ceny osiągnęły już najniższy możliwy poziom.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości zauważa, że inwestorzy transgraniczni odgrywają ważną rolę w poprawie kondycji inwestycyjnych rynków peryferyjnych. Do tych kupujących zaliczają się przede wszystkim fundusze oportunistyczne szukające wyższych zwrotów z inwestycji. W Hiszpanii, udział inwestycji transgranicznych odnotował istotny wzrost z 36% w 2012 do 78% w 2013 roku i odpowiednio we Włoszech, udział wzrósł z 64% do 79% w analogicznym okresie. Wraz z Polską (91%), Hiszpania i Włochy odnotowały najwyższy udział inwestycji transgranicznych spośród wszystkich przebadanych przez Savills krajów. Na głównych rynkach inwestycyjnych, lokalni inwestorzy nadal dominują, a ich udział waha się od 67% we Francji i Niemczech do 88% w Szwecji.

- Inwestorzy zagraniczni spoza Europy napędzają aktywność na wielu rynkach europejskich. Udział kupujących spoza Europy w ogólnym wolumenie transakcji zwiększył się w regionie do blisko 30%, w porównaniu z 25% w 2012 roku. Można to przypisać preferencjom inwestycyjnym globalnych nabywców obecnie aktywnych w Europie. Dla przykładu, inwestycje ze Stanów Zjednoczonych, skąd pochodzi największy na świecie udział kapitału transagranicznego, jest inwestowany w dużej mierze w formie funduszy private equity, które zwykle preferują zakup dużych portfeli nieruchomości - powiedział Marcus Lemli, szef Działu Inwestycyjnego Savills w Europie.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA