PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe dane z rynku biurowego w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sie 2012 12:00

Rekordowe dane z rynku biurowego w Polsce

W pierwszym półroczu oddano do użytku w Polsce 163 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli aż o 67 proc. więcej w porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2011 r. - szacuje firma doradcza Colliers International.

REKLAMA

Podaż była nierównomiernie rozłożona w kraju. Ponad 80 proc. nowo wybudowanej powierzchni trafiło na rynki w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.

Nowe obiekty

W Warszawie oddano do użytku w pierwszej połowie br. blisko 93 tys. mkw. powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowite zasoby zwiększyły się do 3,69 mln mkw. Ponad 80% nowej podaży zostało ukończone w lokalizacjach poza centrum - głównie w strefach Południowej Górnej i Dolnej.

Wśród największych obiektów, które powstały, można wymienić: Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.), Platinium Business Park V (11,6 tys. mkw), II faza projektu Mokotów Nova (15 tys. mkw.).

W ośmiu największych miastach ukończono 70 tys. mkw. biur, najwięcej we Wrocławiu (28 tys. mkw.). Z kolei w Krakowie i Trójmieście oddano do użytku odpowiednio 15 oraz 20 tys. mkw. W Łodzi, Katowicach i Lublinie podaż zwiększyła się minimalnie bądź pozostała na niezmienionym poziomie. Na rynkach regionalnych do użytku oddano m.in. projekty: Green Towers (11,6 tys. mkw, Wrocław), BCB Business Park (9,2 tys. mkw,, Trójmiasto), Fronton Office Centre (5,7 tys. mkw., Kraków).

Popyt

W pierwszym półroczu w Warszawie zawarto transakcji najmu na 300 tys. mkw. W drugim kwartale rynek wyraźnie przyspieszył, co przełożyło się na 172 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Wśród największych dominowały umowy typu pre-let oraz renegocjacje: T-mobile w T-mobile Office Park (27 tys. mkw., pre-let), ING Bank Śląski w Placu Unii (12,1 tys. mkw., pre-let), Axel Springer w Trinity Park (9,1 tys. mkw., przedłużenie).

W miastach regionalnych wynajęto prawie 193 tys. mkw., co w porównaniu z wynikami za analogiczny okres 2011 r. oznacza wzrost o 24 proc. Nowe umowy najmu stanowiły 68 proc. zarejestrowanego wolumenu.

Dostępna powierzchnia

W Warszawie wskaźnik powierzchni niewynajętej w pierwszym półroczu wykazywał niewielką tendencję wzrostową i na koniec czerwca wyniósł 7,4 proc.

W największych aglomeracjach wskaźnik ten utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie. Najniższe jego wartości zaobserwowano w Szczecinie (4,8 proc.) oraz we Wrocławiu (5,1 proc.). Silną tendencję spadkową wskaźnik pustostanów wykazywał w Łodzi (z 24,2 na koniec 2011r. do 17 proc. w końcu czerwca).Czynsze

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA