PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe dane z rynku biurowego w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sie 2012 12:00

Rekordowe dane z rynku biurowego w Polsce

W pierwszym półroczu oddano do użytku w Polsce 163 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli aż o 67 proc. więcej w porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2011 r. - szacuje firma doradcza Colliers International.

REKLAMA

Podaż była nierównomiernie rozłożona w kraju. Ponad 80 proc. nowo wybudowanej powierzchni trafiło na rynki w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.

Nowe obiekty

W Warszawie oddano do użytku w pierwszej połowie br. blisko 93 tys. mkw. powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowite zasoby zwiększyły się do 3,69 mln mkw. Ponad 80% nowej podaży zostało ukończone w lokalizacjach poza centrum - głównie w strefach Południowej Górnej i Dolnej.

Wśród największych obiektów, które powstały, można wymienić: Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.), Platinium Business Park V (11,6 tys. mkw), II faza projektu Mokotów Nova (15 tys. mkw.).

W ośmiu największych miastach ukończono 70 tys. mkw. biur, najwięcej we Wrocławiu (28 tys. mkw.). Z kolei w Krakowie i Trójmieście oddano do użytku odpowiednio 15 oraz 20 tys. mkw. W Łodzi, Katowicach i Lublinie podaż zwiększyła się minimalnie bądź pozostała na niezmienionym poziomie. Na rynkach regionalnych do użytku oddano m.in. projekty: Green Towers (11,6 tys. mkw, Wrocław), BCB Business Park (9,2 tys. mkw,, Trójmiasto), Fronton Office Centre (5,7 tys. mkw., Kraków).

Popyt

W pierwszym półroczu w Warszawie zawarto transakcji najmu na 300 tys. mkw. W drugim kwartale rynek wyraźnie przyspieszył, co przełożyło się na 172 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Wśród największych dominowały umowy typu pre-let oraz renegocjacje: T-mobile w T-mobile Office Park (27 tys. mkw., pre-let), ING Bank Śląski w Placu Unii (12,1 tys. mkw., pre-let), Axel Springer w Trinity Park (9,1 tys. mkw., przedłużenie).

W miastach regionalnych wynajęto prawie 193 tys. mkw., co w porównaniu z wynikami za analogiczny okres 2011 r. oznacza wzrost o 24 proc. Nowe umowy najmu stanowiły 68 proc. zarejestrowanego wolumenu.

Dostępna powierzchnia

W Warszawie wskaźnik powierzchni niewynajętej w pierwszym półroczu wykazywał niewielką tendencję wzrostową i na koniec czerwca wyniósł 7,4 proc.

W największych aglomeracjach wskaźnik ten utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie. Najniższe jego wartości zaobserwowano w Szczecinie (4,8 proc.) oraz we Wrocławiu (5,1 proc.). Silną tendencję spadkową wskaźnik pustostanów wykazywał w Łodzi (z 24,2 na koniec 2011r. do 17 proc. w końcu czerwca).Czynsze

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA