PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy popyt na warszawskie biura. Czynsze pójdą w górę

  • Autor: CBRE
  • 01 lut 2012 17:19

Rekordowy popyt na warszawskie biura. Czynsze pójdą w górę

Całkowita ilość wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w roku 2011 osiągnęła poziom 573 tys. mkw. To najlepszy rezultat w całej historii rynku. 226 tys. mkw. powierzchni zostało wynajęte w centrum miasta, a 347 tys. mkw. w lokalizacjach poza centralnych - wynika z raportu agencji CBRE.

REKLAMA

- Popyt na nowe biura zwiększał się z kwartału na kwartał, a biorąc pod uwagę obecny poziom zapytań o nowe powierzchnie, oceniamy, że najem będzie wzrastał w tempie około 10 proc. rocznie w perspektywie 2-3 lat. Będzie to także spowodowane polepszeniem infrastruktury miejskiej w Warszawie - mówi Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Wraz ze wzrostem popytu na nowoczesną powierzchnię biurową, spada wskaźnik powierzchni niewynajętej - kształtuje się on obecnie na poziomie 6,7 proc. i nie powinien przekroczyć poziomu 8 proc. do końca roku.

Najbardziej popularną dzielnicą wśród najemców był Mokotów - tu wynajęto 170 tys. mkw. w całym 2011 roku. Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się Centrum - 150 tys. mkw. nowo wynajętej powierzchni biurowej.

Całkowita ilość nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie wynosi obecnie 3,6 mln mkw.

W minionym roku w stolicy oddano do użytku 14 nowych biurowców o łącznej powierzchni 120 tys. mkw. Był to najniższy wynik od 1998 roku.

Obecnie jest w budowie ponad 530 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego 38 proc. jest już wynajęte.

Kilka projektów wielko powierzchniowych zostanie oddanych już w połowie 2012 roku. Będą to między innymi budynki Business Garden powstający przy zbiegu ulic 1 Sierpnia i Żwirki i Wigury oraz Senator, u zbiegu Bielańskiej i Al. Solidarności.

Najbardziej popularnymi dzielnicami zarówno ze względu na ilość powierzchni w budowie, jak i na obserwowany popyt są obrzeża centrum miasta, Mokotów oraz Aleje Jerozolimskie. CBRE przewiduje, że około 300 tys. mkw. zostanie oddanych do użytku w tym roku, z czego 60 proc. w lokalizacjach poza centrum.

Nowe umowy stanowiły 46 proc. wszystkich umów najmu podpisanych w zeszłym roku, natomiast umowy typu ‘pre-let' 21 proc.

Największą transakcją było wynajęcie biur przez TP SA w Miasteczku Orange (43,7 tys. mkw.). Kolejne to umowa firmy doradczej Ernst & Young (11 tys. mkw.) w budynku Rondo 1 oraz umowa typu pre-let podpisana przez grupę Orlen w budynku Senator (9,1 tys. mkw.).

Wywoławcze stawki czynszu za najlepsze powierzchni biurowe w najlepszych lokalizacjach kształtują się obecnie na poziomie 25 - 27 euro za metr kwadratowy miesięcznie i wykazują trend wzrostowy. Czynsze za biura poza centrum pozostają na stabilnym poziomie 15 -16,50 euro za metr kwadratowy miesięcznie.

Nadal popularne, dogodne dla najemców oferty promocyjne, udogodnienia i udział właściciela budynku w kosztach przeprowadzki, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach, są powoli redukowane. Zmniejszenie poziomu wskaźnika powierzchni niewynajętej oraz wzrost popytu może mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie stawek czynszu w lokalizacjach centralnych pod koniec roku 2012.

Pobierz cały raport CBRE

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA