PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy rok i kolejne 400 tys. mkw. powierzchni biurowej w planach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 sty 2013 09:57

Rekordowy rok i kolejne 400 tys. mkw. powierzchni biurowej w planach

O sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych w minionym roku, prognozach na lata kolejne oraz o planach inwestycyjnych w Polsce rozmawiamy z Jarosławem Zagórskim, Commercial & Business Development Director w spółce Ghelamco Poland.

REKLAMA

Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej rok 2012 na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce był udany. Do spektakularnych transakcji doszło we wszystkich segmentach branży. Skąd tak duże zainteresowanie inwestorów naszym krajem i czy taka aktywność ma szanse zostać utrzymana również w roku 2013?
Rok 2012 można podsumować jako pomyślny dla branży, w szczególności jeśli chodzi o rynek powierzchni biurowych, w ramach którego deweloperzy i sami inwestorzy wykazali się dużą aktywnością. Stabilna gospodarka w naszym kraju determinuje postrzeganie Polski przez inwestorów jako rynku pewnego, bezpiecznego i wiarygodnego, który zapewnia dobre warunki do prowadzenia biznesu.

Również dla Ghelamco rok 2012 był pomyślny, szczególnie w kwestii rezultatów wynajmu. W 2012 roku podpisaliśmy umowy najmu na ponad 73 tys. mkw., co jest rekordowym rezultatem w historii naszej firmy w Polsce. Oddaliśmy również do użytku budynek Mokotów Nova oraz wielokrotnie nagradzany jako najlepszy budynek biurowy roku w Polsce - Senator na Bielańskiej.

Rok 2013 zapowiada się równie ż optymistycznie. Warszawa ma rekordowy wolumen transakcji na poziomie około 550 tys. mkw. rocznie i na podstawie obserwacji najemców, którzy rozpoczęli już poszukiwania nowych powierzchni biurowych, w przyszłym roku przewiduje się zbliżony wynik. Jednak nie jest to perspektywa długoterminowa. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych będzie coraz silniej uzależniona od trudnych do przewidzenia globalnych wskaźników makroekonomicznych.

Jak wyglądają plany inwestycyjne Ghelamco w Polsce?
W planach na najbliższe 4-5 lat jest dostarczenie kolejnych 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2013 roku skupimy się na realizacji największego powstającego obecnie w Europie kompleksu biurowego Warsaw Spire oraz na inwestycjach zlokalizowanych poza centrum: Marynarskiej 12 i Łopuszańskiej Business Park, które zostaną oddane do użytku już w 2013 roku.

Prowadzimy także zaawansowane rozmowy dotyczące sprzedaży oddanego do użytku w 2012 roku biurowca Senator.

Rozważamy nowe kierunki rozwoju, szukamy nowych lokalizacji, nie zmieniamy naszej strategii opartej na dynamice rozwoju.

Jakie trendy będą rządzić rynkiem w 2013 roku?
Rok 2013 nie będzie znacząco różnił się od tego, co obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Najemcy nadal będą poszukiwać efektywnych powierzchni zarówno w rozumieniu wykorzystania powierzchni jak również w ujęciu kosztów, w dobrze zlokalizowanych inwestycjach.

Na pewno wzrastać będzie znaczenie aspektów ekologicznych budynków rozumianych jako wymagany standard. Prawdopodobnie również rok 2013 znacząco wykaże zmianę dotychczasowego postrzegania obszaru rozumianego jako centrum biznesowe Warszawy, pogłębi się bowiem proces przesuwania się centrum miasta na zachód.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA