PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy wzrost zasobów powierzchni biurowej w Warszawie

  • Autor: newseria.pl
  • 27 wrz 2013 09:57

Warszawa jest liderem wśród stolic państw Europy Środkowej pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej - wynika z badania firmy Cushman & Wakefield. W tym roku w stolicy zostanie oddanych do użytku ok. 300 tys. mkw., ale tegoroczny rekord zostanie pobity prawdopodobnie już w przyszłym roku. Łącznie w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie powierzchnia biurowa to obecnie ponad 11,5 mln mkw.

REKLAMA

 

- W porównaniu z innymi stolicami europejskimi zasoby powierzchni biurowej, jakie posiada Warszawa, są dość dobre, ale daleko nam jeszcze do liderów europejskiego rankingu, np. Paryża, gdzie w ostatnim kwartale przekroczyły 53 mln mkw. Natomiast wciąż w porównaniu z krajami Europy Centralnej jest to wynik bardzo dobry - mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant z działu wycen i doradztwa w Cushman & Wakefield.

Z raportu firmy wynika, że w Warszawie w drugim kwartale br. zasoby powierzchni biurowych wynosiły ponad 4 mln mkw. W Budapeszcie było to ponad 3,1 mln mkw., natomiast w stolicach Czech i Słowacji odpowiednio 3 mln oraz 1,4 mln mkw.

W pierwszej połowie 2013 r. nowa podaż tej powierzchni w Europie Środkowej wyniosła 197 700 mkw. Kolejne biura są w budowie. Np. w Warszawie Miasteczko Orange, którego zakończenie budowy planuje się na koniec 2013 r., dostarczy 44 tys. mkw. nowej powierzchni.

Jak podkreśla ekspert, rynek powierzchni biurowej rozwija się bardzo dynamicznie.

- W zeszłym roku w Warszawie liczba oddanej do użytku powierzchni biurowej przekroczyła 250 tys. mkw. W tym roku spodziewamy się wyniku rekordowego na poziomie 300 tys. mkw. powierzchni oddanej do użytku. Deweloperzy mają w tej chwili w budowie około 450 tys. mkw. powierzchni, więc prawdopodobnie 2014 rok również okaże się pod tym względem rekordowy. W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy zrealizują około 1 mln mkw. powierzchni - stwierdza Bolesław Kołodziejczyk.

Część deweloperów, niezwiązana wcześniej z nieruchomościami biurowymi, zainteresowała się tym sektorem. Ekspert ocenia, że przyczyną tego były trudności związane ze sprzedażą mieszkań w czasie największego kryzysu.

- Deweloperzy w pewnym sensie zrazili się wtedy do rynku mieszkaniowego. Wiele firm budowlanych położyło większy nacisk na powierzchnie biurowe, ponieważ to sektor, na który jest stały popyt ze strony najemców. Specyfika nieruchomości komercyjnych jednak bardzo różni się od rynku mieszkaniowego i bez odpowiedniego doświadczenia w tym sektorze trudno traktować taką zmianę, jako złoty środek na kryzys - podkreśla Kołodziejczyk.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA