PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordy na niemieckim rynku biurowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 lip 2016 13:22

Rekordy na niemieckim rynku biurowym fot. BNP Paribas Real Estate

W pierwszej połowie 2016 r. całkowity wolumen wynajętych powierzchni biurowych na ośmiu najważniejszych rynkach w Niemczech, tj. w Berlinie, Kolonii, Düsseldorfie, Essen, Frankfurcie, Hamburgu, Lipsku oraz Monachium wyniósł blisko 1,76 miliona mkw., co stanowi wartość o 13 procent wyższą od i tak już bardzo dobrego wyniku z roku poprzedniego.

REKLAMA

- Tak jak można się było spodziewać, tendencja wzrostowa widoczna już w pierwszych kilku miesiącach bieżącego roku utrzymała się też w drugim kwartale. Wolumen powierzchni wynajętych na poziomie 1,76 miliona mkw. jest wartością rekordową w porównaniu z poprzednimi wynikami dla pierwszych półroczy, doszło bowiem do przekroczenia najwyższego dotychczas wyniku osiągniętego w 2008 r. Wartość ostateczna była o 13 proc. wyższa od całkowitego wolumenu z roku poprzedniego, a także przekroczyła ona o dobre 18% średnią z ostatnich dziesięciu lat.– komentuje Marcus Zorn, zastępca dyrektora zarządzającego BNP Paribas Real Estate Germany.

Liderem rankingu niemieckich miast jest Berlin, który osiągnął najlepsze do tej pory wyniki na poziomie 405 000 mkw. (+21 proc.). Na drugiej pozycji, zgodnie z przewidywaniami, znajduje się Monachium z wynikiem 373 000 m² (+21,5 proc.), co stanowi drugi najwyższy wynik odnotowany do tej pory przez bawarską stolicę. Hamburg zamyka notowania pierwszej trójki, jednakże z wynikiem 233 000 mkw. jest to jedyne duże miasto spośród niemieckich rynków, które odnotowało nieznaczny spadek obrotów (-9 proc.).

Ponadprzeciętne wyniki z ostatnich dwóch lat jeżeli chodzi o wolumen powierzchni wynajętych w połączeniu z nadal umiarkowaną skalą aktywności na rynku budowlanym znajdują odzwierciedlenie w odnotowanym już po raz kolejny wyraźnym spadku wolumenu powierzchni niewynajętej. W kontekście wszystkich poddanych analizie rynków wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy o 10 proc. do poziomu wynoszącego obecnie 6,01 miliona m². Jest to najniższy wynik dla ostatnich 14 lat. Najwyraźniejszy spadek został odnotowany w Monachium, gdzie całkowity wolumen powierzchni niewynajętej spadł o 26 proc. do poziomu 867 000 mkw.

Na czterech z analizowanych rynków biurowych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły stawki czynszu dla najatrakcyjniejszych nieruchomości. W Berlinie nieprzeciętny poziom popytu przyczynił się do wzrostu czynszów dla najatrakcyjniejszych nieruchomości o nieco ponad 15 proc. do poziomu 26,50 €/mkw.; przy czym w niektórych przypadkach zostały osiągnięte nawet wyższe stawki. Oznacza to, iż – na równi z Düsseldorfem – niemiecka stolica jest obecnie trzecim najdroższym miastem w Niemczech.

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA