PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordy podaży na warszawskim rynku biurowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 cze 2016 09:41

Rekordy podaży na warszawskim rynku biurowym Warszawa, fot. Pixabay

Podczas gdy w większości stolic Europy Zachodniej aktywność deweloperów jest raczej ograniczona, rynek biurowy w Warszawie w 2016 roku zanotuje rekordowy wolumen nowej podaży - wynika z najnowszego raportu Savills.

REKLAMA

Z uwagi na niewielką dostępność najlepszych powierzchni biurowych na rynku europejskim w pierwszym kwartale 2016 roku, popyt na powierzchnie biurowe był ograniczony. Większość miast objętych badaniem raczej nie odczuje spodziewanego 22 proc. wzrostu aktywności deweloperów. Tymczasem w Warszawie rynek zanotuje rekordowy wolumen nowej podaż. 

Całkowita wartość wynajętej powierzchni biurowej w Europie w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 1,75 miliona mkw. - to niemal tyle samo, co w tym samym okresie rok wcześniej. Ograniczony przyrost powierzchni biurowej w połączeniu z wysoką aktywnością najemców wyczerpały podaż na większości rynków, poza trzema wyjątkami: Warszawa (wzrost o 180 pb), Kopenhaga (20 bp) oraz londyński West End (10 pb). Ekspansje firm w coraz większym stopniu generowały popyt na powierzchnie biurowe, co tłumaczy rosnące zapotrzebowanie na małe i średnie powierzchnie biurowe w wielu miastach.

- Podczas gdy w większości stolic Europy Zachodniej aktywność deweloperów jest raczej ograniczona, rynek biurowy w Warszawie w 2016 roku zanotuje rekordowy wolumen nowej podaży wynoszący ok. 480 tys. mkw. Pomimo wysokiej aktywności najemców zarejestrowanej w 2015 roku i w pierwszym kwartale b.r., spodziewamy się że absorpcja netto nie przekroczy poziomu nowej podaży, co spowoduje wzrost pustostanów w stolicy, a w rezultacie również nacisk na spadek czynszów, szczególnie w starszych budynkach - mówi Wioleta Wojtczak z Działu Badań i Doradztwa Savills w Polsce.

Spadek realizacji inwestycji deweloperskich o 16 proc. w 2015 roku i dynamiczna aktywność najemców w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyczyniły się do gwałtownego spadku dostępności powierzchni biurowych. Biorąc pod uwagę plany inwestorów, można spodziewać się ożywienia na rynku deweloperskim i wzrostu aktywności o 22 proc. do końca roku. W rezultacie na rynku pojawi się około 2,7 miliona m kw. powierzchni biurowej, co stanowi około 42 proc. średniego pięcioletniego popytu na powierzchnie biurowe w Europie, ale pozostanie prawdopodobnie bez wpływu na większość rynków. Z wyjątkiem Warszawy i Brukseli, wiele budynków zostało wynajętych w transakcjach typu pre-let, w Berlinie nawet do 63 proc., zatem oczekuje się, że wskaźnik pustostanów albo będzie spadał albo pozostanie stabilny. Średni wskaźnik pustostanów w miastach europejskich jest najniższy od siedmiu lat i spadł z 8,4 proc. w czwartym kwartale 2015 roku do 8,1 proc. w pierwszym kwartale 2016 roku.

  • 1
  • 2
  • mikosz 2016-07-20 19:17:56
    Odpowiednio zaprojektowane biurowce będą przyciągać nie tylko polskie firmy ale również i zachodnich gigantów. Idealnym tego przykładem moim zdaniem jest praski Koneser. Klimatyczny zabytkowy niski budynek skusił Google Campus by wybrało właśnie Pragę. To ogromny sukces i moim zdaniem pewien kierunek który trzeba koniecznie wziąć pod uwagę myśląc o pofabrycznych kompleksach w stolicy!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA