PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rok rekordów na środkowoeuropejskim rynku inwestycyjnym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sty 2015 08:52

Rok rekordów na środkowoeuropejskim rynku inwestycyjnym

Według danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej wzrosła w skali całego roku do ponad 7,3 mld euro, co stanowi wzrost o 41 proc. w porównaniu z 5,2 mld euro w 2013 r. Jest to wielkość zbliżona do rekordowego wolumenu inwestycji z 2007 r. wynoszącego 9,3 mld euro.

REKLAMA

W czwartym kwartale 2014 r. wartość transakcji wzrosła do 2,9 mld euro, czyli wyniosła prawie tyle samo, co w rekordowym roku 2006, i więcej niż w trzecim kwartale 2014 r. (1,8 mld euro).  

- Europa Środkowa zajmuje ważne miejsce w paneuropejskich strategiach inwestycyjnych, głównie za sprawą rosnącego znaczenia Warszawy. Jednak szybki wzrost aktywności inwestycyjnej obserwuje się także w innych miastach i krajach całego regionu. Europa Środkowa oferuje aktywa wysokiej jakości, rozbudowane platformy oraz dynamicznie rozwijające się rynki najmu. Przyczynia się do tego wysoki wzrost gospodarczy poszczególnych krajów, który należy do najwyższych w Europie - powiedział James Chapman, partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield.

W czwartym kwartale ubiegłego roku wolumen obrotów w Polsce wyniósł 1,26 mld euro, dzięki czemu Polska umocniła dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej. W 2014 r. zainwestowano w Polsce łącznie 3,13 mld euro, czyli nieznacznie więcej niż rok wcześniej. W sektorze nieruchomości biurowych odnotowano najwyższy poziom aktywności inwestycyjnej na polskim rynku od 2006 r., a w sektorze nieruchomości magazynowych zawarto w ubiegłym roku transakcje o rekordowej wartości.

Z kolei w Czechach wartość transakcji inwestycyjnych w 2014 r. wyniosła 1,99 mld euro, co oznacza wzrost aż o 96 proc. w porównaniu z 2013 r. Natomiast najwyższym rocznym wzrostem w skali całego regionu (o 141 proc.) może pochwalić się Rumunia, gdzie zainwestowano w ubiegłym roku 1,07 mld euro. Także na Węgrzech i na Słowacji odnotowano wzrosty wolumenu transakcji inwestycyjnych, które wyniosły odpowiednio 616 mln euro (73 proc. więcej niż rok wcześniej) i 504 mln euro (wzrost o 116 proc.).

Aktywność inwestycyjna wzrosła we wszystkich sektorach nieruchomości, zarówno w skali kwartalnej, jak i rocznej, a także w stosunku do średniej długoterminowej. W 2014 r. najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości biurowych - 2,81 mld euro, co oznacza wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2013 r., oraz w sektorze handlowym, w którym wartość inwestycji wyniosła 2,32 mld euro (25 proc. więcej niż 2013 r.). Natomiast na rynku nieruchomości magazynowych utrzymała się bardzo wysoka dynamika aktywności inwestycyjnej, o czym świadczy wzrost wolumenu transakcji aż o 470 proc. powyżej średniej pięcioletniej (1,77 mld euro w 2014 r.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA