PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosja uderza w wyniki Immofinanz. Potężna strata dewelopera

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 mar 2016 09:44

Rosja uderza w wyniki Immofinanz. Potężna strata dewelopera Tarasy Zamkowe, własność Immofinanz

Spółka Immofinanz zanotowała stratę w pierwszych trzech kwartałach roku finansowego 2015/16. Wszystko przez Rosję.

REKLAMA

Spadek w stosunku rok-do-roku spowodowany był głównie korektą walutową dotyczącą wyceny rosyjskiego portfela nieruchomości na poziomie ok. 400 mln euro oraz zmniejszeniem przychodów z najmu do 238,3 mln euro (Q1-3 2014/15: 313,5 mln euro), które wynikało z tymczasowej obniżki czynszów w Moskwie oraz planowanej sprzedaży nieruchomości. Wyniki z działalności operacyjnej wyniosły 82,6 mln euro (Q1-3 2014/15: 221,1 mln euro).

- Wyniki za pierwsze trzy kwartały 2015/16 nadal odzwierciedlają napiętą sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji. Sytuacja ta jest widoczna w obniżonych przychodach z najmu, a z drugiej strony, w uzyskanych wynikach wyceny. Znaczące pogorszenie ogólnej sytuacji w Rosji na przełomie roku, kontynuacja sankcji UE wobec Rosji w okresie letnim i perspektywy dotyczące rosyjskiej gospodarki, która prawdopodobnie pozostanie w recesji w ciągu roku 2016 spowodowały, że zdecydowaliśmy powołać nowego rzeczoznawcę dla naszego portfela w regionie CEE, tj. firmę CBRE, która w szczególny sposób przyjrzała się wycenie naszych pięciu obiektów handlowych w Moskwie, na dzień 31 stycznia 2016 roku. Wycena ta skutkowała odpisem wartości na poziomie ok. 400 mln euro - wyjaśnia Oliver Schumy, prezes Immofinanz.

- Wykorzystujemy obecną sytuację w Rosji w celu dalszej poprawy pozycjonowania naszych centrów handlowych i ograniczenia kosztów. Dla przykładu rozpoczęliśmy współpracę z ECE tj. liderem w europejskim segmencie centrów handlowych, w zakresie zarządzania naszym obiektem Golden Babylon Rostokino. Współpraca ta powinna mieć pozytywny wpływ na poziom najmu pod koniec 2016 roku- dodaje.

Przychody z najmu w ujęciu tzw. „like-for-like” (tj. skorygowane o nowe przejęcia, zakończenia realizacji projektów oraz sprzedaż) wzrosły nieznacznie o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, do 73,9 mln euro w trzecim kwartale 2015/16. Wzrost ten był wspierany przede wszystkim przez wzrost najmu w rumuńskich centrach handlowych. Skorygowany przychód z najmu nieruchomości rosyjskich pozostał na stabilnym poziomie 19,8 mln euro w trzecim kwartale (Q2 2015/16: 19,6 mln euro), przy czym słabszy kurs rubla został skompensowany wzrostem biznesu w okresie Bożego Narodzenia. Przychody z najmu generowane w Rosji wyniosły 63,1 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2015/16 (Q1-3 2014/15: 124,2 mln euro).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA