PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosja uderza w wyniki Immofinanz. Potężna strata dewelopera

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 mar 2016 09:44

Rosja uderza w wyniki Immofinanz. Potężna strata dewelopera Tarasy Zamkowe, własność Immofinanz

Spółka Immofinanz zanotowała stratę w pierwszych trzech kwartałach roku finansowego 2015/16. Wszystko przez Rosję.

REKLAMA

Spadek w stosunku rok-do-roku spowodowany był głównie korektą walutową dotyczącą wyceny rosyjskiego portfela nieruchomości na poziomie ok. 400 mln euro oraz zmniejszeniem przychodów z najmu do 238,3 mln euro (Q1-3 2014/15: 313,5 mln euro), które wynikało z tymczasowej obniżki czynszów w Moskwie oraz planowanej sprzedaży nieruchomości. Wyniki z działalności operacyjnej wyniosły 82,6 mln euro (Q1-3 2014/15: 221,1 mln euro).

- Wyniki za pierwsze trzy kwartały 2015/16 nadal odzwierciedlają napiętą sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji. Sytuacja ta jest widoczna w obniżonych przychodach z najmu, a z drugiej strony, w uzyskanych wynikach wyceny. Znaczące pogorszenie ogólnej sytuacji w Rosji na przełomie roku, kontynuacja sankcji UE wobec Rosji w okresie letnim i perspektywy dotyczące rosyjskiej gospodarki, która prawdopodobnie pozostanie w recesji w ciągu roku 2016 spowodowały, że zdecydowaliśmy powołać nowego rzeczoznawcę dla naszego portfela w regionie CEE, tj. firmę CBRE, która w szczególny sposób przyjrzała się wycenie naszych pięciu obiektów handlowych w Moskwie, na dzień 31 stycznia 2016 roku. Wycena ta skutkowała odpisem wartości na poziomie ok. 400 mln euro - wyjaśnia Oliver Schumy, prezes Immofinanz.

- Wykorzystujemy obecną sytuację w Rosji w celu dalszej poprawy pozycjonowania naszych centrów handlowych i ograniczenia kosztów. Dla przykładu rozpoczęliśmy współpracę z ECE tj. liderem w europejskim segmencie centrów handlowych, w zakresie zarządzania naszym obiektem Golden Babylon Rostokino. Współpraca ta powinna mieć pozytywny wpływ na poziom najmu pod koniec 2016 roku- dodaje.

Przychody z najmu w ujęciu tzw. „like-for-like” (tj. skorygowane o nowe przejęcia, zakończenia realizacji projektów oraz sprzedaż) wzrosły nieznacznie o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, do 73,9 mln euro w trzecim kwartale 2015/16. Wzrost ten był wspierany przede wszystkim przez wzrost najmu w rumuńskich centrach handlowych. Skorygowany przychód z najmu nieruchomości rosyjskich pozostał na stabilnym poziomie 19,8 mln euro w trzecim kwartale (Q2 2015/16: 19,6 mln euro), przy czym słabszy kurs rubla został skompensowany wzrostem biznesu w okresie Bożego Narodzenia. Przychody z najmu generowane w Rosji wyniosły 63,1 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2015/16 (Q1-3 2014/15: 124,2 mln euro).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA