PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną stawki czynszów na głównych rynkach biurowych w Europie - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 paź 2012 11:07

Rosną stawki czynszów na głównych rynkach biurowych w Europie - raport

Kurcząca się dostępność powierzchni biurowej w najlepszych lokalizacjach w Europie zaowocuje wzrostem stawek czynszów. Nieznacznie obniży się też średnia stopa pustostanów, ale nie w Warszawie. - W związku z dużą aktywnością deweloperów, spodziewany jest wzrost pustostanów zarówno w centralnym obszarze biznesu, jak i poza Centrum, w drugiej połowie 2012 roku, a także w latach 2013-2014 - mówi Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowych w agencji Savills.

REKLAMA

W ocenie specjalistów agencji Savills popyt na biura w Warszawie pozostaje relatywnie wysoki. W pierwszej połowie 2012 roku całkowita ilość transakcji brutto wyniosła prawie 300 tys. mkw. (ok. 92,5 proc. wolumenu z pierwszej połowy 2011 roku i prawie 52 proc. rocznego wolumenu z 2011 roku). 

Raport analizujący europejskie rynki powierzchni biurowych prognozuje, że na ponad połowie rynków będziemy mieli do czynienia z dodatnim wzrostem czynszów w najlepszych lokalizacjach na koniec 2012 roku w stosunku do roku ubiegłego, co wiąże się ze spadkiem dostępności najlepszych powierzchni w centralnych obszarach biznesu. Dotyczy to takich rynków jak: West End w Londynie (gdzie analitycy Savills spodziewają się wzrostu czynszów o 7,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego), Bruksela (5,5 proc.), Lyon (8,7 proc.), Dusseldorf (5,8 proc.) i Hamburg (4,3 proc.).

Ogólne prognozy firmy wskazują, że stawki czynszów za najlepsze powierzchnie w centralnych obszarach biznesu na rynkach powierzchni biurowych w Europie do końca roku wzrosną średnio o 1,4 proc. Ten stosunkowo ograniczony wzrost wynika z nieproporcjonalnej sytuacji związanej z tym, że niektóre rynki europejskie stale odnotowują spadek zainteresowania najemców i wzrost czynszów związanych z trwającymi problemami w strefie euro.

- Wykres obrazujący stawki czynszów wskazuje, że większość rynków biurowych jest na poziomie swojej 10-letniej średniej, z niewielkimi różnicami na rynkach regionalnych. Sektor TMT (Techologie, Media, Telekomunikacja) był jednym z najsilniejszych w pierwszej połowie 2012 roku, w szczególności w Paryżu, Dusseldorfie i Mediolanie. Razem z usługami dla biznesu, sektor TMT podtrzymał popyt - mówi Lydia Brissy, dyrektor europejskiego działu analiz rynkowych w Savills.

Ilość zawartych transakcji na rynkach europejskich w pierwszej połowie 2012 roku spadła o średnio 4,2 proc. w stosunku do ubiegłego roku, co Savills przypisuje ogólnej niepewności gospodarczej. Chociaż w tym czasie, kilka rynków odnotowało silny popyt, w tym Amsterdam i Bruksela, gdzie ilość zawartych transakcji wzrosła odpowiednio o 65 proc. i 10 proc. w pierwszej połowie 2012 roku. Agencja oczekuje, że ten mocny popyt utrzyma się w drugiej połowie 2012 roku.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA