PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie aktywność kredytowa na europejskich rynkach nieruchomościowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 lut 2015 14:47

Rośnie aktywność kredytowa na europejskich rynkach nieruchomościowych

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczącego europejskiego rynku kredytowania nieruchomości (European Real Estate Lending Market) wynika, że w 2014 r. aktywność kredytowa w Europie wzrosła o 55 proc. przy wzroście liczby transakcji i rywalizacji podmiotów udzielających pożyczek oraz spadku cen. Opublikowane dane wskazują również na wzrost o 123 proc. kredytów udzielanych na nowe inwestycje, w tym deweloperskie, i tylko o 10 proc. transakcji refinansowania.

REKLAMA

Koszt całkowity długu dla kredytów na najlepsze aktywa w Wielkiej Brytanii jest obecnie na najniższym poziomie od 2000 r. Ponadto pięcioletnia stopa swapowa dla funta szterlinga wynosi ok. 1,20 proc., a najwyższe marże zmniejszyły się do 1,20 proc.

Dział ds. finansowania korporacyjnego w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield przeanalizował transakcje kredytowe i działalność 186 kredytodawców na rynku europejskim oferujących pożyczki uprzywilejowane, w tym o wydłużonym terminie spłaty i na całość kwoty, oraz finansowanie typu mezzanine. Wyniki przeprowadzonej analizy świadczą o dużym różnicowaniu rynku kredytowego w Europie.

W pierwszej połowie 2014 r. odnotowano bardzo duży wzrost kredytów udzielanych na nieruchomości w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej - aż o 63 proc. Natomiast w drugim półroczu wolumen zawartych transakcji kredytowania wzrósł tylko o 44 proc. rok do roku, głównie wskutek powrotu niepewności gospodarczej w Europie i związanych z tym napięć na scenie politycznej.

Zgodnie z oczekiwaniami aktywność kredytowa w 2014 r. wzrosła na wszystkich najważniejszych europejskich rynkach długu, w szczególności w Hiszpanii, gdzie wolumen udzielonych kredytów zwiększył się ponad czterokrotnie w porównaniu z 2013 r. Świadczy to o wzroście zainteresowania inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych, na którym szacowana wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w 2014 r. o ok. 170 proc. licząc rok do roku.

Warto zwrócić uwagę, że kredyty zabezpieczone na kilku aktywach lub rozbudowanych portfelach stanowiły w ubiegłym roku 57 proc. wszystkich przeanalizowanych transakcji pod względem wartości - to znaczny wzrost w porównaniu z 39 proc. w 2013 r. Znacząco wzrosła wartość kredytów udzielanych na duże portfele nieruchomości - trend ten utrzyma się również w bieżącym roku.

Inne najważniejsze informacje przedstawione w raporcie:

- 45 proc. wszystkich kredytów udzielonych w 2014 r. przypadło na Wielką Brytanię, natomiast 41 proc. analizowanych transakcji odnotowano w pozostałych krajach Europy Zachodniej;

- W porównaniu z 2013 r. kraje Europy Południowej, tj. Hiszpania, Włochy i Grecja, zwiększyły dwukrotnie udział w rynku kredytowym oraz odnotowały wzrost o 80 proc. wolumenów kredytów;

- Kredyty na nowe inwestycje stanowiły 38 proc. łącznych transakcji kredytowych w 2014 r., a na aktywność w zakresie refinansowania przypadło 36 proc., co świadczy o wyraźnym odwróceniu trendu w stosunku do 2013 r.;

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA