PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie apetyt zagranicznych inwestorów na polskie nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 maj 2016 07:40

Rośnie apetyt zagranicznych inwestorów na polskie nieruchomości Paweł Nowakowski MRICS, Manager, EY Real Estate

W pierwszych czterech miesiącach roku wrosła aktywność inwestorów na polskim rynku, choć oczekiwania są bardziej ostrożne - wynika z najnowszego raportu RICS badającego nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Zdaniem respondentów biorących udział w badaniu RICS w I kw. roku popyt najemców wzrósł we wszystkich sektorach rynku, przy czym w sektorze nieruchomości handlowych wzrost ten był bardziej umiarkowany.

Podaż powierzchni na wynajem w omawianym okresie wzrosła w segmentach biurowym i nieruchomości handlowych podczas gdy w sektorze powierzchni przemysłowych i magazynowych pozostała bez większych zmian, w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku.

Wobec rosnącej w szybszym tempie podaży od popytu w sektorach biurowym i nieruchomości handlowych oczekiwane są spadki czynszów w nadchodzących trzech miesiącach. W sektorze nieruchomości przemysłowych i magazynowych stawki czynszowe pozostaną zasadniczo na tym samym poziomie.

Nieustający wzrost podaży powierzchni komercyjnych na wynajem zmusza właścicieli nieruchomości do zwiększania wartości pakietów zachęt w ramach ofert kierowanych do najemców.

W 12-miesięcznym horyzoncie czasowym respondenci przewidują spadki wartości stawek czynszowych we wszystkich sektorach rynku.

Wskaźnik nastrojów najemców RICS w I kw. roku pozostał w negatywnym obszarze, plasując się na tym samym poziomie co w minionym kwartale, tj. -9 proc.

Nastroje na rynku inwestycji

Zdaniem respondentów popyt ze strony inwestorów wzrósł zdecydowanie we wszystkich sektorach rynku z wyraźnie rosnącym popytem ze strony zagranicznych kupców.

Podaż nieruchomości na sprzedaż wzrosła w sektorach biurowym i nieruchomości przemysłowych i magazynowych podczas gdy w sektorze nieruchomości handlowych nie odnotowano większych zmian.

Średnio 22 proc. respondentów przyznało, że warunki kredytowe pogorszyły się w minionym kwartale a oczekiwania co do krótkoterminowego wzrostu wartości kapitałowych okazały się znacznie bardziej ostrożne; 8 proc. badanych przewiduje, że nadchodzące miesiące przyniosą bardziej wzrosty niż spadki wartości – w porównaniu do 41 proc. w IV kw. minionego roku.

Respondenci ostrożnie ocenili również wzrost wartości kapitałowych w perspektywie długoterminowej przewidując spadek cen o 1 proc. w 12-miesięcznym horyzoncie czasowym.

Mniej optymistyczna krótkoterminowa ocena rynku przez uczestników ankiety przełożyła się na bardziej umiarkowany wskaźnik nastrojów inwestorów RICS, który w badanym okresie spadł do 15 proc. wobec 37 proc. w poprzednim kwartale.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA