PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie liczba budynków energooszczędnych

  • wnp.pl
  • 16 cze 2014 09:13

Rośnie liczba budynków energooszczędnych

W Polsce jest ok. 200 budynków posiadających certyfikaty BREEAM lub LEED poświadczające, że dane budynki zużywają mniej energii elektrycznej, ciepła i wody niż obiekty tradycyjne. Ta liczba będzie rosła. Szacuje się, że ok. 75 proc. projektowanych budynków komercyjnych w Warszawie jest w trakcie certyfikacji.

REKLAMA

- Na świecie jest wiele systemów certyfikacji budynków, ale najpopularniejsze są brytyjski BREEAM i amerykański LEED. Ta popularność wynika z tego, że ich dokumentacja jest napisana w języku angielskim, co powoduje, że dla międzynarodowych inwestorów ich użycie jest wygodniejsze i niemal automatycznie wybierają te systemy - mówi Hans van de Sanden, ekspert z Grontmij Polska, firmy zajmującej się certyfikacją budynków.
Co jest ważne?

Wachlarz oceny budynku podczas procedury certyfikacyjnej jest bardzo szeroki. Badane są takie elementy jak zużycie energii i wody , warunki pracy pracowników i materiał, z którego wykonano budynek. Pod uwagę bierze się także lokalizację i historię działki, na której stoi budynek. Jeżeli budynek stoi na terenie, gdzie coś było w przeszłości to uzyskuje lepszą ocenę niż budynek zbudowany na terenach zielonych poza miastem. Są także punkty za dobry dostęp do komunikacji miejskiej a nawet za stanowiska dla rowerów.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie chciał instalować stanowisk dla rowerów, a teraz najemcy chcą mieć stojaki na rowery, ponieważ bardzo wiele pracowników dojeżdża do pracy rowerami. Już nie wystarczy parking dla samochodów, lecz musi być parking dla rowerów a nawet prysznice i szafki dla rowerzystów. Cztery lata temu w ogóle na ten temat nie buło dyskusji, a teraz staje się to standardem.

Za te wszystkie elementy otrzymuje się punkty. Jeżeli budynek ma dużo punktów to oznacza , że reprezentuje wysoką jakość, jest w dobrej lokalizacji i zrobiony jest z dobrych materiałów.

Długość procedury certyfikacyjnej jest uzależniona od tego, kiedy deweloper zwraca się z wnioskiem o wydanie certyfikatu. Najlepiej jest, gdy deweloper zwraca się do instytucji certyfikującej jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W takim przypadku przyznawane są dwa certyfikaty: pierwszy jeszcze na etapie projektu a drugi już po wybudowaniu budynku.

W oparciu o projekt wykonawczy deweloper otrzymuje pierwszy certyfikat "design stage". Po wybudowaniu budynku i wynajęciu części powierzchni certyfikat jest weryfikowany, wówczas bada się, czy realizacja jest identyczna z projektem (a tak nigdy nie jest), czy też w trakcie budowy coś zmieniono w projekcie. Jeżeli coś się zmieniło to zmienia się także punktacja.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA