PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie liczba podmiotów finansujących inwestycje komercyjne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2014 12:53

Rośnie liczba podmiotów finansujących inwestycje komercyjne

Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield dotyczące europejskich rynków kredytowania nieruchomości (European Real Estate Lending Update) pokazują, że w coraz bardziej zróżnicowanej grupie aktywnych kredytodawców w dalszym ciągu wzrasta znaczenie alternatywnych instytucji finansowych spoza sektora bankowego.

REKLAMA

Dział ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield przeanalizował działalność 182 kredytodawców w Europie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. odsetek aktywnych kredytodawców, w tym towarzystw ubezpieczeniowych, firm nieruchomościowych oraz funduszy dłużnych i private equity, wzrósł z 16 proc. do 40 proc.

W pierwszej połowie bieżącego roku udzielono kredytów na nieruchomości o łącznej wartości 32,7 mld euro, z czego 27,3 mld euro przypadło na nowe inwestycje, w tym deweloperskie, oraz refinansowanie. Zważywszy na coraz większą gotowość kredytodawców do podejmowania ryzyka, aktywność w drugim półroczu może utrzymać się na równie wysokim poziomie.

Główne rynki Europy Zachodniej, tj. Wielka Brytania, Francja i Niemcy, są nadal najbardziej atrakcyjnym regionem. W pierwszej połowie bieżącego roku przypadło na nie 60 proc. wszystkich kredytów zabezpieczonych nieruchomościami. Wzrasta jednak także zainteresowanie innymi rynkami ze względu na pojawiające się nowe okazje inwestycyjne i popyt ze strony kredytodawców, którzy w poszukiwaniu wyższych zysków są skłonni akceptować większe ryzyko.

Wielu kredytodawców oferujących pożyczki uprzywilejowane coraz częściej zgłasza gotowość finansowania kredytów w całości, a średnie wskaźniki LTV dla rynków Europy Zachodniej oraz Środkowo-Wschodniej kształtują się obecnie na zbliżonym poziomie.

Marże na większości rynków w dalszym ciągu się zmniejszały, aczkolwiek w drugim kwartale bieżącego roku w wolniejszym tempie.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że w Wielkiej Brytanii koszt całkowity transakcji finansowanej w 50 proc. z kredytu i zabezpieczonej na nieruchomości wysokiej jakości zmniejszył się z 6,53 proc w pierwszej połowie 2008 r. do ok. 3,39 proc. w drugim kwartale 2014 r.

Kluczową rolę w dalszym ciągu odgrywają europejskie fundusze dłużne. Według danych firmy Cushman & Wakefield 39 z nich zamierza pozyskać 22,1 mld euro z przeznaczeniem na finansowanie dłużne nieruchomości.

Pomimo obiecujących danych w 2013 r. europejski rynek instrumentów opartych na kredytach hipotecznych na zakup nieruchomości komercyjnych (CMBS) spowolnił w pierwszej połowie bieżącego roku. Niemniej jednak ze względu na utrzymujące się duże zainteresowanie inwestorów takimi produktami komentatorzy rynku przewidują kolejne emisje w najbliższej przyszłości.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA