PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie optymizm na światowych rynkach nieruchomościowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lis 2014 12:34

Rośnie optymizm na światowych rynkach nieruchomościowych

Najnowsze badanie RICS Global Commercial Property Monitor podsumowujące wyniki trzeciego kwartału 2014 roku wskazuje na utrzymujący się wzrost aktywności na rynku nieruchomości komercyjnych w Japonii oraz zwiastuje pogorszenie się wyników w Brazylii i Rosji. Jednocześnie na polskim rynku nie widać większych zmian, jeśli chodzi o aktywność podmiotów inwestycyjnych.

REKLAMA

Wyniki badania RICS wskazują na dalszą stopniową poprawę nastrojów na rynkach nieruchomości. Dotyczy to w szczególności Japonii, w której ze względu na trwające od sześciu kwartałów ożywienie można spodziewać się dalszego rozwoju. Podstawą tych oczekiwań są najlepsze odczyty danych zarówno dla indeksu nastrojów na rynku inwestycyjnym (Investment Sentiment Index) jak i dla indeksu nastrojów na rynku najmu (Occupier Sentiment Index). Odpowiedzi uczestników badania RICS sugerują także, że kolejne 12 miesięcy powinny być dla Japonii pozytywne także pod względem wzrostu wartości nieruchomości jak i rentowności poczynionych inwestycji.

Równie dobrze prezentują się prognozy dla Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. W stosunku do obu tych krajów, po dobrych danych odnotowanych w poprzednim kwartale, odczytujemy silne pozytywne oczekiwana.

Wyraźne oznaki ożywienia odczuwane są także w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich głównie po stronie najmu, stymulowanego poprawiającą się sytuacją na rynku pracy i presją na wzrost stawek czynszu w najbliższym roku.

Nastroje inwestorów pozostają niepokonanie pozytywne w Niemczech. Większą aktywność obserwujemy także w ościennych krajach strefy euro najsilniej dotkniętych przez globalny kryzys finansowy w 2008 roku. Pozytywne przekonanie o tych rynkach umacniają dane płynące z Portugalii, Hiszpanii oraz Irlandii, w których stopniowo od drugiej połowy 2013 roku powraca zaufanie na rynkach najmu i inwestycji. Stanowią o nim m.in. wysokie notowania oczekiwań zgłaszanego popytu najemców oraz zapytań inwestycyjnych, co w średnim terminie może pozytywnie wpłynąć na umacnianie się poziomów stawek czynszów i wartości nieruchomości komercyjnych.

Słaba kondycja gospodarek Francji i Włoch znajduje swoje odzwierciedlenie w odpowiedziach ankietowanych, którzy negatywnie ocenili perspektywy dla rynku najmu w tych krajach. Wyniki badania wskazują na stabilizację we Francji, w której wskaźnik zapytań inwestycyjnych zdaje się wzrastać szybciej niż w innych krajach europejskich. Na ile rzeczywisty jest to wzrost potwierdzają odpowiedzi dotyczące spodziewanych wzrostów wartości kapitałowych nieruchomości. Niemniej jednak jest to pozytywna informacja zwłaszcza, że ostatnie trzy lata mogły budzić rozczarowanie odnośnie do francuskiego rynku.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA