PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie podaż i wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 maj 2015 11:56

Rośnie podaż i wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badania Rynku, Knight Frank

Pierwszy kwartał 2015 r. w Warszawie przyniósł wzrost zarówno nowej podaży, jak i wolumenu transakcji najmu, natomiast stawki czynszów ustabilizowały się na poziomie z końca 2014 r. przy minimalnym spadku współczynnika pustostanów – wynika z raportu Rynek biurowy w Warszawie, opracowanego przez ekspertów firmy Knight Frank.

REKLAMA

- Wielu deweloperów świadomie wstrzymało się z rozpoczynaniem nowych projektów obserwując imponującą skalę podaży biurowej w budowie -- mówi Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badania Rynku, Knight Frank.

Z 735.000 mkw. realizowanych biur około 90 proc. ma zostać oddane do końca 2016 roku, wobec czego w kolejnych kwartałach inwestycje rozpoczną prawdopodobnie tylko ci deweloperzy, którzy będą w stanie pozyskać kluczowego klienta dla swoich inwestycji.  - Zadanie to może nie być łatwe, gdyż na rynku w I kw. 2015 roku dostępne było około 573.000 mkw. biur (15,3 proc. zasobów na wynajem) w istniejących budynkach. Pomimo, że zarówno wolumen umów najmu podpisanych w I kw. 2015 roku (168.000 mkw.), jak i zarejestrowana absorpcja netto (55.000 mkw.) mogą wskazywać na nieznaczne ożywienie po stronie popytowej, wchłonięcie dostępnej powierzchni (zarówno istniejącej jak i w budowie) będzie wymagało czasu. Konkurencja pomiędzy właścicielami budynków działa na korzyść najemców. Znaczący jest nie tylko wybór powierzchni biurowej dostępnej na rynku, ale również elastyczność deweloperów w negocjacjach warunków najmu, które mogą obniżać wywoławcze stawki czynszów nawet o 20-30 proc. - tłumaczy Magdalena Czempińska.

Analizując ostatnie transakcje najmu na rynku biurowym można zauważyć, że w Warszawie największe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową wykazuje szeroko pojęty sektor usługowy oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia - komentuje Marek Ciunowicz, dyrektor regionalny, kierujący Działem Reprezentacji Najemcy, Knight Frank. 

Największe umowy najmu w ciągu ostatnich miesięcy podpisały: PZU, DNB, HSBC, Volkswagen Bank Polska. Również firmy z branży IT są aktywne na warszawskim rynku biurowym, czego przykładem są transakcje HP, Sygnity.

- Wolumen transakcji biurowych zawartych w Warszawie w I kwartale 2015 roku sięgnął zaledwie 34,7 mln zł. Kwota ta stanowi ok. 25 proc. wartości budynków biurowych zakupionych w tym okresie w całej Polsce. Inwestycji na rynku warszawskim dokonały: fundusz inwestycyjny Octava FIZ AN, który od BPT Optima nabył budynek przy ulicy Obrzeżnej oraz Yareal, który odkupił od niemieckiego funduszu DEKA siedzibę Kredyt Banku przy ulicy Karolkowej - mówi Marta Gorońska, analityk finansowy w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank.

Z raportu wynika, że mimo mało imponującego wyniku wypracowanego w pierwszych trzech miesiącach tego roku, warszawski rynek biurowy cieszy się nadal dużym zainteresowaniem inwestorów, a obecnie negocjowane umowy wskazują, że druga połowa roku może obfitować w wiele ciekawych finalizacji transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA