PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie podaż i wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 maj 2015 11:56

Rośnie podaż i wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badania Rynku, Knight Frank

Pierwszy kwartał 2015 r. w Warszawie przyniósł wzrost zarówno nowej podaży, jak i wolumenu transakcji najmu, natomiast stawki czynszów ustabilizowały się na poziomie z końca 2014 r. przy minimalnym spadku współczynnika pustostanów – wynika z raportu Rynek biurowy w Warszawie, opracowanego przez ekspertów firmy Knight Frank.

REKLAMA

- Wielu deweloperów świadomie wstrzymało się z rozpoczynaniem nowych projektów obserwując imponującą skalę podaży biurowej w budowie -- mówi Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badania Rynku, Knight Frank.

Z 735.000 mkw. realizowanych biur około 90 proc. ma zostać oddane do końca 2016 roku, wobec czego w kolejnych kwartałach inwestycje rozpoczną prawdopodobnie tylko ci deweloperzy, którzy będą w stanie pozyskać kluczowego klienta dla swoich inwestycji.  - Zadanie to może nie być łatwe, gdyż na rynku w I kw. 2015 roku dostępne było około 573.000 mkw. biur (15,3 proc. zasobów na wynajem) w istniejących budynkach. Pomimo, że zarówno wolumen umów najmu podpisanych w I kw. 2015 roku (168.000 mkw.), jak i zarejestrowana absorpcja netto (55.000 mkw.) mogą wskazywać na nieznaczne ożywienie po stronie popytowej, wchłonięcie dostępnej powierzchni (zarówno istniejącej jak i w budowie) będzie wymagało czasu. Konkurencja pomiędzy właścicielami budynków działa na korzyść najemców. Znaczący jest nie tylko wybór powierzchni biurowej dostępnej na rynku, ale również elastyczność deweloperów w negocjacjach warunków najmu, które mogą obniżać wywoławcze stawki czynszów nawet o 20-30 proc. - tłumaczy Magdalena Czempińska.

Analizując ostatnie transakcje najmu na rynku biurowym można zauważyć, że w Warszawie największe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową wykazuje szeroko pojęty sektor usługowy oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia - komentuje Marek Ciunowicz, dyrektor regionalny, kierujący Działem Reprezentacji Najemcy, Knight Frank. 

Największe umowy najmu w ciągu ostatnich miesięcy podpisały: PZU, DNB, HSBC, Volkswagen Bank Polska. Również firmy z branży IT są aktywne na warszawskim rynku biurowym, czego przykładem są transakcje HP, Sygnity.

- Wolumen transakcji biurowych zawartych w Warszawie w I kwartale 2015 roku sięgnął zaledwie 34,7 mln zł. Kwota ta stanowi ok. 25 proc. wartości budynków biurowych zakupionych w tym okresie w całej Polsce. Inwestycji na rynku warszawskim dokonały: fundusz inwestycyjny Octava FIZ AN, który od BPT Optima nabył budynek przy ulicy Obrzeżnej oraz Yareal, który odkupił od niemieckiego funduszu DEKA siedzibę Kredyt Banku przy ulicy Karolkowej - mówi Marta Gorońska, analityk finansowy w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank.

Z raportu wynika, że mimo mało imponującego wyniku wypracowanego w pierwszych trzech miesiącach tego roku, warszawski rynek biurowy cieszy się nadal dużym zainteresowaniem inwestorów, a obecnie negocjowane umowy wskazują, że druga połowa roku może obfitować w wiele ciekawych finalizacji transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA