PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie wolumen przyszłej podaży na głównych rynkach biurowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 paź 2013 07:13

Rośnie wolumen przyszłej podaży na głównych rynkach biurowych - raport

Silny popyt w Warszawie związany z wynajmem od początku roku do końca III kw. ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz przekroczenie przez Poznań granicy 300 tys. mkw. podaży powierzchni to główne wydarzenia na ogólnopolskim rynku biurowym - uważają eksperci Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

- Aktywność deweloperów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W Warszawie w III kw. oddano do użytku 94 000 mkw. biur, a w budowie pozostaje 573 000 mkw., m.in. w tak prestiżowych projektach jak Atrium 1 czy Warsaw Spire. Biorąc pod uwagę plany deweloperów, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach roku warszawski rynek zasili kolejne 80 000 mkw., możemy się spodziewać, że cały 2013 r. zamknie się nową podażą na poziomie ok. 320 000 mkw., co oznacza ok. 20% wzrost w porównaniu do 2012 r. - komentuje Anna Kot, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle.

- Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w Warszawie w 2014 r. może zostać oddane do użytku ok. 290 000 mkw. biur, z czego 30% jest już zabezpieczone umowami przednajmu. W sumie w latach 2013 - 2014 na stołeczny rynek trafi około 600 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie - od początku roku do końca września br. podpisano umowy najmu na ponad pół miliona mkw. Ciekawym zjawiskiem jest wzrost popytu netto, czyli nie uwzględniającego odnowień umów, co potwierdza, że Warszawa jest jednym z najbardziej aktywnych rynków biurowych w Europie Środkowo - Wschodniej. Pomimo silnego popytu, a ze względu na szereg realizowanych nowych projektów biurowych, spodziewamy się jednak wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej w nadchodzących miesiącach, co przyczyni się do dalszego umacniania pozycji negocjacyjnej najemców - dodaje Kot.

W III kw. 2013 r. w Warszawie odnotowano rekordowy popyt netto na poziomie 136 000 mkw. (184 600 mkw. brutto, czyli z przedłużeniami umów). W III kw. bank BZ WBK zawarł największą umową typu pre-let w Centrum w tym roku (11 800 mkw., Atrium 1 realizowanym przez Skanska). Poza Centrum kontrakty tego typu zawarły: Polkomtel (22 680 mkw., Konstruktorska 4 - podpisana przed rozpoczęciem budowy) i Aegis Media (7 500 mkw., X2 Boutique Office). Inne duże transakcje to: relokacja Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (5 800 mkw., Grójecka 127) oraz przedłużenia najmów podpisane przez takie firmy jak Sygma (6 400 mkw., Trinity Park II) oraz Sanofi-Aventis (5 500 mkw., North Gate).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA