PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie rynkami regionalnymi

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 mar 2015 17:10

Rośnie zainteresowanie rynkami regionalnymi

Rok 2014 rok był rekordowym okresem w sektorze biurowym pod względem ilości nowej podaży. W siedmiu największych ośrodkach biurowych do użytku oddano ponad 560 000 mkw. powierzchni na wynajem. Aktywność deweloperów nie słabnie i zgodnie z harmonogramami inwestorów, w 2015 roku oczekiwane jest ukończenie budowy kolejnych ponad 600 000 mkw. oferowanych na wynajem w największych polskich miastach – wynika z raportu Knight Frank „Polska – rynek komercyjny w 2014”.

REKLAMA

Według Elżbiety Czerpak, dyrektora Działu Badań Rynku Knight Frank, przy szybko rosnącej podaży w sektorze biurowym warto dokładnie przyjrzeć się stronie popytowej.

- W 2014 roku odnotowaliśmy wysoki wolumen transakcji najmu zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Natomiast uwagę zwraca różnica w chłonności rynku pomiędzy stolicą a ośrodkami regionalnymi. W Warszawie w minionym roku wynajęto ponad 600 000 mkw., ale absorbcję netto oszacowano jedynie na 150 000 mkw. To wskazuje, że większość transakcji najmu zawieranych w stolicy to relokacje i renegocjacje, a powierzchnia wchłonięta przez rynek odpowiadała jedynie 25 proc. powierzchni wynajętej w minionym roku - mówi.

- Dla porównania, wolumen transakcji najmu odnotowany w największych miastach regionalnych w 2014 roku to około 350 000 mkw., natomiast absorbcja netto na tych rynkach przekroczyła 260 000 mkw. - dodaje.

Większa w porównaniu z Warszawą chłonność rynków regionalnych, na którą wpływa stały popyt ze strony sektora BPO, została dostrzeżona przez rynek inwestycyjny.

Zdaniem Marty Gorońskiej-Wiercioch, analityka w Dziale Rynków Kapitałowych Knight Frank, szczególnie zauważalnym i nasilającym się trendem w 2014 roku był wzrost zainteresowania rynkami regionalnymi w sektorze biurowym.

- W minionym roku na rynkach pozacentralnych dokonano zakupów na łączną kwotę 405 mln EUR. Tym samym udział miast regionalnych w wolumenie transakcji biurowych ukształtował się na poziomie 23 proc. wobec 19 proc. w 2013 roku  - mówi.

Jak podkreśla Marta Gorońska-Wiercioch, ożywienie jest efektem większej podaży obiektów spełniających wymogi zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, a także stale rosnącego zainteresowania najemców z branży BPO, dzięki którym poziom pustostanów oraz czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie. Ponadto, w obliczu prognoz wzrostu wskaźnika pustostanów w Warszawie, fundusze inwestujące na polskim rynku szukają alternatywy dla stołecznego rynku.

Izabela Potrykus-Czachowicz, partner i dyrektor regionalny w Agencji Komercyjnej firmy Knight Frank, podkreśla, że konsekwencją utrzymującej się już od 3 lat ożywionej aktywności deweloperów w Warszawie i ograniczonej absorbcji netto jest zdecydowany wzrost pustostanów na stołecznym rynku. Na koniec roku w istniejących projektach około 570 000 mkw. pozostawało bez najemcy, z czego ponad 200 000 mkw. oferowały budynki zlokalizowane w centrum miasta.

Prognoza pustostanów przygotowana przez Knight Frank, uwzględniająca średnią absorpcję netto z minionych pięciu lat oraz nową podaż przyjętą zgodnie z harmonogramami deweloperów wskazuje, że wskaźnik pustostanów na koniec 2015 roku w Warszawie może osiągnąć 18 proc., natomiast na koniec 2016 roku przekroczyć 20 proc. powierzchni na wynajem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA