PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozpoczęła się rewitalizacja terenów byłej stoczni w Gdyni. Pierwszy będzie biurowiec

  • Autor: PAP
  • 30 mar 2012 17:09

Rozpoczęła się modernizacja głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Do końca roku w Gdyni ma powstać ok. 10 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni użytkowej. Jest to pierwszy etap rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

REKLAMA

W piątek w Gdyni uroczyście wmurowano kamień węgielny w modernizowanym głównym budynku biurowym b. stoczni w Gdyni.

Modernizację budynku należącego wcześniej do zlikwidowanej Stoczni Gdynia a obecnie do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zrealizuje gdańska Korporacja Budowlana Doraco.

Prezes Korporacji Budowlanej Doraco, Andżelika Cieślowska zapewnia, że modernizacja zostanie zakończona do końca 2012 r., a w I kw. 2013 r. do pomieszczeń będą się już wprowadzać najemcy. "Budynek zostanie odrestaurowany, powstanie nowy ciąg komunikacyjny, nowy szyb windowy, powstanie nowa elewacja, częściowo ze szkła i aluminium". Trwają już rozbiórki w gmachu.

Poinformowała, że na parterze powstaną sale konferencyjne, a na pozostałych 10 kondygnacjach będą pomieszczenia biurowe. "Jestem przekonana, że ten gmach z lat 60. da się podnieść do standardu biurowca klasy +A+" - dodała. Powstanie ok. 10 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym ponad 6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajmu.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska powiedziała PAP, że "modernizacja budynku rozpoczyna proces zmiany wizerunku przemysłowych terenów w nowoczesny i architektonicznie atrakcyjny obszar w Gdyni".

Zapowiedziała, że "w biurowcu powstanie zaplecze okołobiznesowe dla firm, które kupiły majątek po b. stoczni, sale konferencyjne, sale spotkań i multimedialne".

Poinformowała, że budowa nowoczesnego centrum przemysłowo-biznesowego na powierzchni ok. 130 ha na terenie byłej stoczni w Gdyni ma się zakończyć w 2014 r. Szacuje ona, że rewitalizacja terenów postoczniowych może kosztować ok. 200 mln zł.

W br. ma być wymieniona 40-letnia infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, elektryczna i telekomunikacyjna. W przyszłym roku mają być przebudowane drogi i wykonana mała architektura.

PSSE jest właścicielem ok. 9 ha terenów po byłej stoczni, w przetargu Strefa kupiła rejon obsługi magazynowej, budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.

Oprócz PSSE, majątek b. stoczni kupiły też: prywatna stocznia Crist, Energomontaż Północ Warszawa, Stocznia Nauta Gdynia i spółka Rubo.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Części majątku stoczni zostały sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydowała najwyższa cena

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA